Poté, co premiér náhle odvolal ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila a co se vzápětí ukázalo, že se Jiří Pospíšil chystal jmenovat na post vrchního státního zástupce v Praze Lenku Bradáčovou, která se proslavila zatčením středočeského hejtmana a poslance Davida Ratha, svolal Miroslav Kalousek mimořádně rychle tiskovou konferenci, na které zdvořile poprosil, aby se nový ministr, který pochopitelně vzejde z řad ODS, držel Pospíšilova plánu a Bradáčovou vrchní státní zástupkyní skutečně jmenoval.
Můžeme v tichosti přejít skutečnost, že obsah Kalouskovy tiskové konference nebyl zcela kompatibilní s mediálními výstupy předsedy TOP 09 knížete Schwarzenberga, který se stejné době lkal nad tím, že spravedlnost musela jít stranou, čímž parafrázoval již legendární výrok soudce nejvyššího soudu Kučery z kauzy Čunek.
Za několik dní ovšem vyšlo najevo, že obratný politik Kalousek před tím volal vyšetřovateli případu předraženého nákupu letadel CASA, který mimochodem dozoruje vrchní státní zastupitelství v Praze, na kterém by místopředseda TOP 09 tak rád viděl nekompromisní zástupkyni Bradáčovou, a podle policistova svědectví mu vyhrožoval slovy, že u policie skončil. Což ministr financí samozřejmě popírá. V jeho neprospěch ovšem svědčí jeho předchozí velice ostrá slovní palba směrem k policii a vyšetřovatelům případu nákupu letadel CASA, která nemá v demokratické zemi obdoby a která velice brutálně napadala práci a nezávislost policie.
Je tedy zcela evidentní, že politikův postup vůči orgánům činným v trestním řízení je v přímém protikladu k „slušným prosbám“ určeným veřejnosti. I tak si zřejmě naši politici a někteří komentátoři představují „obratnost“ v politice.
Vyšetřování nákupu letadel CASA, o které teď v prvé řadě běží, neohrožuje jen bývalou ministryni obrany a současnou místopředsedkyni sněmovny za TOP 09 Vlastu Parkanovou. Podle síly tlaku Miroslava Kalouska na zpochybnění a zastavení celého vyšetřování tohoto případu nákupu vojenské techniky, zcela jistě ohrožuje hodně lidí. Může jít o bývalého ministra obrany a Kalouskova chráněnce Martina Bartáka nebo bývalého náměstka obrany a Kalouskovu pravou ruku – jak dříve v KDU, tak později v TOP 09 – Jaroslava Kopřivu. Stranou zájmu policie by jistě nezůstal ani Richard Háva, Kalouskův dlouholetý přítel a majitel společnosti Omnipol. Základní otázkou samozřejmě zůstává, co by otevření Pandořiny skříňky, kterou armádní zakázky ve své dvacetileté historii jsou, znamenalo pro samotného Kalouska.
Pro TOP 09 představuje otázka vydání či nevydání Vlasty Parkanové zásadní problém. TOP 09 založila svoji image na obrazu tradicionalistické konzervativní strany, které se hlásí především k odpovědnosti v politice. Součástí její strategie byla i silná antikorupční rétorika. Tento mediální obraz utrpěl kvůli politice Nečasovy vlády značné šrámy. Nemá-li ale TOP 09 ztratit poslední zbytky integrity, v současné situaci ji nezachrání Kalouskova zdvořilá prosba, jakkoli může být obratným marketingovým tahem. Daleko věrohodněji by znělo, kdyby nechali Vlastu Parkanovou předstoupit před soud, aby umožnila vyšetření případu a aby se rovněž obhájila.
Odmítnutí vydat bývalou ministryni obrany by zároveň potvrzovalo verzi, že TOP 09 narazila na praktické meze své existence. Nemůže nechat vydat Parkanovou, protože by tím mohla otevřít Pandořinu skříňku armádních zakázek. To by mohlo vážně ohrozit Miroslava Kalouska, přičemž Miroslav Kalousek je klíčovou a nepostradatelnou figurou TOP 09, ať již v roli skutečného vládce, tak v roli zdroje finančních prostředků, ve které fungoval již dříve v KDU a plynule s ní přešel do TOP 09. O tom se nakonec před volbami do zastupitelstva Prahy mohl přesvědčit i leader kandidátky Zdeněk Tůma. Kníže se čím dál více ukazuje být pouhým maskotem, který uspokojuje novinářskou poptávku po vtipných bonmotech. Nevydání Vlasty Parkanové by rovněž potvrdilo podezření, že ministr financí mohl mít na odvolání ministra Pospíšila také svůj podíl.
V každém případě postavilo vyšetřování nákupu letadel CASA vedení TOP 09 před kruciální otázku, bezesporu nejdůležitější v celé její dosavadní historii.
Publikováno se souhlasem vydavatele.
Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu 6 Názory a argumenty
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz