Nejprve si musíme ujasnit, co to Emerging Markets vlastně jsou. Není to vědecký časopis, který by se řídil kritérii, jež obvykle vědě přisuzujeme či s ní spojujeme. Je to informační server orientovaný na určitou oblast mezinárodního finančnictví, odnož vlivného a ve světě mezinárodních financí skutečně prestižního informačního magazínu Euromoney, vlastněného soukromým vydavatelstvím Institutional Investors.
Jeho smyslem je poskytnout investorům radu, kde a jak nejlépe investovat, kde a jak nejlépe vydělat. Nikoli, jak zajistit blaho obyvatelstva té či oné země, takové ambice Emerging Markets nemají. A také to netvrdí, byť řada autorů a většina cílového publika nejspíš bude skrytě přesvědčena, že obojí jedno jest. Prostě bussines-to-bussines, informační servis globálnímu kapitálu - Emerging Markets se tím se nijak netají a nezakrývají to ani u cen, které udělují. Ostatně, tyto ceny jsou udělovány na základě ankety mezi analytiky a bankéři z různých finančních institucí, vesměs ale rovněž soukromých.
POLITOLOGOVÉ na ParlamentníchListech.cz:
Předčasné volby ještě před příchodem Klause. Údajný Kalouskův cíl
Rozleptá ekotendr vládu? Ne. A zasáhne i loutkář Klaus
Klaus může být pro Bobošíkovou tím, čím je pro Kalouska kníže
Varování pro VV: Nepodávejte ruku levici. Ani jednou, ani trochu
Emerging Markets - ale nejen ony, podobně působí např. žebříčky ratingových agentur - plní dvě funkce. První otevřeně a druhou skrytě. (Říkám-li skrytě, nemyslím tím tajně, nýbrž podvědomě, tedy jen z malé části záměrně, pokud vůbec záměrně.) Onou první funkcí je již zmíněné informatorium pro „finanční trhy". Tou druhou je ovlivňování dění, k němuž dochází samou skutečností, že určité jevy určitým způsobem popisujeme, řadíme podle důležitosti a hodnotíme. Rovněž tuto funkcí plní v souladu s potřebou „finančních trhů", resp. v souladu s názorovým konsensem, který mezi relevantními aktéry v oblasti mezinárodních financí vládne.
Další názor:
Jiří Pehe: Nebudeme Švýcarskem, aneb Cena pro Kalouska je špatný vtip
Není proto překvapením, že ceny za nejlepšího ministra financí rozvíjejících se trhů odrážejí neoliberální konsensus, který je v prostředí „finančních trhů" logicky dominantní. Stačí se podívat na další držitele této ceny. Třeba za rok 2009 to byl Jacek Rostowski, ministr financí z pravicově liberální Občanské platformy (Polsko). Nebo za rok 2010 Jürgen Ligi z pravicově liberální Reformní strany (Estonsko), jejíž daňové návrhy překonávají i nejsmělejší představy z dílny britských konzervativců nebo české ODS. A není tedy ani překvapením, že cenu dostal Miroslav Kalousek a že jej chápe jako výraz ocenění nastoupeného reformního kursu. Má pravdu. Vláda Petra Nečase totiž skutečně prosazuje neoliberální kurs s dosud největší intenzitou v dějinách samostatné ČR. Ocenění ze strany Emerging Markets tedy prostě říká přesně to, co o této vládě říká levicová opozice...až na to, že tomu přikládá jiné znaménko.
Řečeno sportovní terminologií, vláda Petra Nečase dostala cenu za úspěch ve své oblíbené disciplíně a na domácím hřišti. Lze pochopit, že ji to těší, protože její referenční rámec je stejný, jako referenční rámec „finančních trhů". Je to ale podobné, jako kdyby se ČSSD chtěla chlubit tím, že by ji ocenila levicově liberální Neue Gesellschaft/Frankfurter Hefte nebo Václav Klaus tím, že by jej ocenil haykovsky orientovaný Cato Institut.
Skutečně zajímavé na ocenění Miroslava Kalouska ze strany Emerging Markets není to, že tuto cenu dostal, ale reakce levicových stran, především sociálních demokratů. Bohuslav Sobotka v první reakci pouze relativizoval míru ocenění (a la „mezi slepými jednooký králem") a Michal Hašek se k ocenění dokonce hrdě přihlásil, neboť - pokud jsem jeho výroku dobře porozuměl - jej těší jakákoli chvála ČR, která přijde ze zahraničí. Napadají mě dvě možná vysvětlení a není vyloučeno, že se obě doplňují. První zní, že špičky ČSSD mají - stejně jako špičky ostatních stran a většina médií - jen velmi mlhavou představu o tom, co jsou Emerging Markets a přikládají a priori velký význam všemu, co přichází z „rozvinutých zemí" západní Evropy nebo USA. Pečlivější pohled na ten či onen problém by pak mohl (ale samozřejmě také nemusel) vést k přehodnocení daného návrhu či podnětu. Druhá možnost zní, že jakkoli jej rétoricky popírají, ve skutečnosti - rozuměj: hodnotově a pojmoslovně - sdílejí se svými pravicovými odpůrci a s Emerging Markets jejich referenční rámec. Že vyjadřují své myšlenky ve stejných kategoriích a stejným jazykem, jen s určitým posunem v akcentech.
Pokud převažuje to první, pak to znamená, že se špičky ČSSD jenom rychle neorientovaly a - řečeno opět sportovní terminologií - ztratily bod, leč nikoli utkání. Je to možné. Předposlední pasáž Sobotkova úterního podrobného vyjádření, které přinesly Parlamentní listy, by tomu mohla nasvědčovat. Pokud však převažuje to druhé, znamená to, že se ČSSD pohybuje na hřišti soupeře a hraje podle jeho pravidel. A pak je otázka, kterou by se měla ČSSD nejspíš sama položit, může-li v tak nerovném utkání někdy zvítězit.
Autor je politolog.
K věci:
Chudák Hašek. Radoval se z Kalouskovy ceny a takhle dopadl
FOTOGALERIE Vyznamenaný ministr Kalousek
Hašek: Jako patriot vítám ocenění pana Kalouska
Kalousek bude podruhé oceněn jako ministr financí roku
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Martin Polášek