Vickancléř a ministr hospodářství Philipp Rösler si nějaké větší nebezpečí nepřipouští a hlavně varuje před tím, aby - jak my říkáme - blbá nálada krizi nevyvolala.
Odpověď na otázku, jak moc optimistická bude prognóza na příští rok, je samozřejmě závislá na mnoha okolnostech. Jakmile šéf Rady odborných poradců Wolfgang Franz začne hovořit o minimálním růstu v příštím roce, pak je jeho předpověď, vzhledem k dluhové krizi a situaci světového hospodářství, ještě optimistická. Podle jeho předpovědi by růst německého hospodářství se měl v příštím roce pohybovat kolem půl procenta. Tak to alespoň pan Franz uvedl pro Handelsblatt. A newsmagazin Der Spiegel připomněl, že ještě před pár týdny jeho odhad byl skoro dvojnásobný. Tím se ale jeho čísla již přiblížila odhadu Institutu pro makroekonomiku a konjunkturu, který předpovídá pro rok 2012 růst ekonomiky jen o 0,1 procenta.
Wolfgang Franz ale přesto časopisu Der Spiegel velmi důrazně sdělil, že o nějakém hospodářském kolapsu se nedá ani uvažovat: "Recese se nebojím A určitě ne tak silné, jako té, co nás potkala v roce 2009, kdy hospodářství kleslo o pět procent." Jeho dobrá prognóza se opírá o několik jasně doložitelných faktů: za prvé počet zaměstnaných lidí je v Německu nejvyšší za posledních mnoho let. Za druhé průmyslové kapacity jsou dobře vytížené, rozhodně lépe než byly v průměru v předešlých letech, a za třetí podnikatelé věří budoucnosti: jejich podniky jsou zdravé.
Podobně dle Handesblattu hovoří i ministr Rösler ze strany FDP, který řekl, že "německé hospodářství je tak robustní, že i když některé země jak v Evropě, tak ve světě budou mít potíže, Německa by se to nemuselo až tak moc dotknout a mělo by z toho vyjít se ctí." A my bychom mohli dodat, i když s odřenýma ušima. Optimismus pan ministr zdůvodňuje i tím, že v minulých letech došlo k zásadním strukturálním proměnám německého hospodářství a pro příští rok je vypracovaný plán na zajištění a podporu odborníků, který by měl zabraňovat jejich odchodu do zahraničí a na konsolidaci státního rozpočtu.
Podobně se vyjádřil i poslanec za křesťanské unionisty Michael Fuchs, který varoval před pesimistickými náladami. Passauer Neuen Presse řekl: "Rozhodně bychom neměli krizi přivolávat." A dodal: "Jsem dokonce optimističtější než těch pět chytrých, co sedí v Radě odborných poradců." V bavorských novinách se Michael Fuchs pustil tvrdě i do Francouzky Christiane Lagarde, prezidentky Mezinárodního měnového fondu, která v půlce prosince srovnala současnou situaci s depresí před druhou světovou válkou. Fuchs doslova řekl: "Je sice správné upozorňovat na nebezpečí a rizika, která nás mohou očekávat, ale recesi bychom neměli přivolávat. Proto bych paní Lagarde radil, aby příště volila svá slova mnohem obezřetněji."
Z uvedených citátů stále zřetelněji vyplývá, že zvláště němečtí odborníci kladou stále větší důraz na psychologii, což je v posuzování vývoje hospodářství celkem nový fenomén. Vládne přesvědčení, že krize nastává hlavně tehdy, když trhy a lidé ztrácejí důvěru v budoucnost.
Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Hvížďala