Karel Januška: Důsledky špatného stavu v justici

11.05.2018 20:14 | Zprávy

Antimonopolní úřad ruší výsledky výběrového řízení. Ředitel úřadu by měl být okamžitě odvolán. Nerespektuje moc výkonnou.

Karel Januška: Důsledky špatného stavu v justici
Foto: FB Karel Januška
Popisek: Karel Januška

Každý demokratický stát je založen na třech pilířích. Je to moc zákonodárná, moc výkonná a moc soudní. Základním předpokladem správného fungování státu je správná činnost moci soudní. Moc soudní musí vykonávat pouze to, oč je žádaná. Každý soud se musí zabývat výhradně zněním žaloby. Soudní rozhodování je za úplatu. Soudci musí být lhostejné, kdo se na soud obrací. Přitom každý soudce má pouze dvě možnosti, jakým výrokem může spor vyřešit.

Prvá možnost, když uzná důkazy žaloby za dostačující: „Žalobce je v právu. Žalovaná strana splní podmínky žaloby, upravené tímto rozhodnutím. Soudní výlohy žalobce hradí žalovaná strana.“

Druhou možností pro soudce je: „Žaloba se zamítá. Soud neshledal předložené důkazy za dostačující. Náklady žalované strany uhradí žalobce.“

Žádné jiné rozhodnutí soud nemůže dát. (Pomíjím dohodu účastníků sporu.)

Když je soudnictví jednostupňové, soudní proces rozhodnutím soudu končí. Náš soudní systém dovoluje rozhodovat tři soudy. Kromě základního (zákonného) ještě soud odvolací a dovolací.

Základní článek Ústavy stanovuje: Soudci jsou při výkonu své funkce nezávislí. Jejich nestrannost nesmí nikdo ohrožovat.

Z toho plyne: Každý soudce rozhoduje nezávisle. Jestliže soudce v konkrétní kauze jednou rozhodne, již nikdy v této kauze nesmí rozhodovat. Nestranně a nezávisle může soudce v konkrétním případě rozhodnout pouze jednou. To naši soudci nerespektují. Ponechali soudní postupy z doby „socialismu“.

Každé rozhodnutí soudu je pravomocné. V případě, že se protistrana odvolá, spor řeší odvolací soud. Platí pro něj identické podmínky, jako pro soud prvého stupně. Může rozhodnutí soudu prvého stupně potvrdit, opravit, nebo vynést své nezávislé a nestranné rozhodnutí odvolacího soudu. Nikdy nesmí vrátit spor řešit soudci, který již jednou rozhodl. To jsou pozůstatky soudních postupů z doby komunistické vlády.

Soudy některých případů trvají desetiletí. Odsouzení poslanci běhají po svobodě a úkolují soudy. Soudce si upraví žalobní návrh a odsoudí žalovaného. Ze státního rozpočtu si soudci přidělují doplatky ke mzdě.

Jestliže v našem soudnictví existuje jeden soudce, který vykonával nebo vykonává funkci, a bylo mu dokázáno, že se dopustil nepravosti v souvislosti se svou funkcí, pak justice nutně potřebuje nápravu. Ústava vylučuje možnost, že by se soudce mohl provinit v souvislosti s výkonem své funkce. Každé rozhodnutí soudce může být kontrolováno soudcem vyššího stupně. NIKDY nesmí soudce přikazovat něco jinému soudci. Ústava to jednoznačně vylučuje. To je systémová chyba, kterou soudy ignorují a zákonodárci nerespektují.

„Závazný právní názor“ nelze aplikovat vyšším soudem na rozhodnutí soudu nižšího. Ústava přikazuje každému soudci, aby rozhodoval nezávisle a nestranně. Jestliže soudce některého soudu pochybí, je povinností nadřazeného soudu pochybení napravit. Každé rozhodnutí soudu je pravomocné. Nadřazený soud (odvolací nebo dovolací) rozhoduje, zda je námitka některého účastníka řízení opodstatněná. V případě, když nadřazený soud námitku uzná, je jeho nespornou povinností, vyřešit spor podle svého názoru nadřazeného soudu. Žádný soudce nemá pravomoc nařizovat jinému soudci.

Antimonopolní úřad (státní instituce) ruší výsledky řešení, které zadala vláda (výběr mýta). Ve státě, kde je zkorumpovaná a ignorovaná moc soudní, se může dít cokoliv. Občané s právnickým vzděláním a patřičnými konexemi na jiné úřady, napadají jakékoliv rozhodnutí moci výkonné, které se někomu nelíbí, nebo ze kterého nemají patřičný profit některé politické strany. Ředitel Antimonopolního úřadu by měl být okamžitě odvolán. Nerespektuje moc výkonnou.

Hnutí ANO ignoruje výsledky voleb a zve do vlády strany, které občané již z politické scény téměř vymazali. Ignoruje ustavení možné většinu v poslanecké sněmovně.

Představitelům ODS je lhostejné, když do vlády mohou zasahovat komunisté. Neuvědomují si, proč občané volili ODS. Jejich cíl (znemožnit vládnout Hnutí ANO) postavili nad vůlí ostatních voličů. ČSSD má patrně jediný cíl, jak se zbavit dluhů, které jí vznikly nejprve získáním Lidového domu a posléze jeho ztracením. Také za účasti „nezávislého rozhodování soudů“ a našeho prezidenta.

Současný stav lze napravit pouze okamžitým příkazem soudcům, aby respektovali literu Ústavy. Aby odebrali soudcům moc, kterou získali aplikací „socialistických postupů“. Každý soud musí vyřešit spor, který mu byl předložen. Každý rozsudek soudu je pravomocný. Soud vyššího stupně nemůže požadovat po soudu nižšího stupně, aby nově rozhodl jinak.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 49


Osobnost měsíce

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dominik Rusinko: Český průmysl zakončil rok pesimisticky

13:57 Dominik Rusinko: Český průmysl zakončil rok pesimisticky

Podmínky v tuzemském průmyslu se na konci roku znovu zhoršily. Index nákupních manažerů (PMI) pokles…