A válčit se nepřestane, dokud tu bude existovat šance, že se pěstováním obav z údajných majetkových nároků odsunutých Němců dají získat politické body.
Že to pořád funguje, předvedl svého času, ve druhém kole prezidentských voleb, Miloš Zeman přímo učebnicově.
A předvádí to v těchto dnech jihomoravský hejtman Michal Hašek, když odmítá krok brněnských zastupitelů, kteří tento týden vyjádřili lítost nad jedním z největších excesů divokého odsunu, nad pochodem smrti, který nepřežilo na sedmnáct set brněnských Němců.
O tomto víkendu se v bavorském Augsburgu sejdou sudetští Němci na svém tradičním letnicovém sjezdu.
A lze předpokládat, že brněnskou „Deklaraci smíření a společné budoucnosti“, v níž se město Brno dokázalo po sedmdesáti letech postavit ke své minulosti čelem, nejspíš ocení.
Daleko důležitější je ale tento signál čtyřiatřiceti brněnských zastupitelů pro Českou republiku: k násilí na německém civilním obyvatelstvu došlo bezprostředně po válce i jinde než v Brně. Například v Ústí nad Labem.
Hejtman Hašek má pravdu, když říká, že „smíření znamená, že si ruku podávají obě strany“.
Ignoruje ale zcela, že přesně to už Sudetoněmecké krajanské sdružení udělalo i formálně, když před třemi měsíci změnilo své stanovy a zřeklo se jak cíle znovu nabýt někdejší domov, tak majetek.
Poválečné vyhnání tří milionů sudetských Němců zůstává bezprávím, které je třeba zhojit.
Zároveň se ale krajanské sdružení přiznává ke spoluzodpovědnosti za „pronásledování a vraždění sudetských Němců a Čechů nacistickým režimem“ a za holocaust v Čechách, na Moravě a ve Slezsku.
Hlavním cílem této největší sudetoněmecké organizace do budoucna je, zasazovat se o lidská práva ve světě a být partnerem česko-německého dialogu.
Podat ruku je teď na české straně. Zastupitelé Brna to udělali. Na české politické scéně jsou - zatím - světlou výjimkou.
Ukazují nicméně směr, kterým je nutné se vydat, nechce-li být zdejší společnost další desetiletí rukojmím kdejakého populisty. Po 70 letech je věru na čase, aby uzavřela mír sama se sebou.
Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV