V dubnu dále pokračovalo slábnutí dynamiky meziročního poklesu cen průmyslových výrobců. Takový vývoj byl dán zejména stabilizací a následným mírným růstem cen pohonných hmot. K tomu dochází od počátku února, kdy průměrné ceny jak benzínu, tak nafty v ČR dosáhly svého několikaletého minima.
Růst cen pohonných hmot v posledních měsících je patrný z dubnového údaje za meziměsíční růst cen průmyslových výrobců, ke kterému přispěl z jedné čtvrtiny.
Z meziročních srovnání se začne vliv loňského citelného zlevnění ropy na světových trzích, a tedy i pohonných hmot, výrazněji vytrácet od letošního července, přičemž na přelomu tohoto a příštího roku velmi pravděpodobně vymizí zcela.
V současnosti poměrně nízké ceny pohonných hmot zásadně přispívají k oživení ekonomiky eurozóny, která je naším hlavním obchodním partnerem. Přispívají tak i k expanzi tuzemské průmyslové výroby, jež je klíčovým tahounem současného svižného růstu české ekonomiky. Právě z důvodu svižného růstu a vyhlídek na postupné vytrácení vlivu poklesu cen ropy v nadcházejících měsících nemá zatím Česká národní banka – navzdory meziročnímu poklesu cen průmyslových výrobců – důvod k dalším nekonvenčním zásahům, ať už jde o uvedení záporných úrokových sazeb nebo posun svého kurzového závazku na slabší úroveň koruny vůči euru.
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV