V dubnu se průměrná sazba hypoték v ČR – ukazatel Fincentrum Hypoindex – propadla meziměsíčně o 0,05 procentního bodu, což značí zpomalení dynamiky poklesu. V březnu totiž došlo meziměsíčnímu propadu o 0,11 procentního bodu. Průměrná sazba hypotečních úvěrů poskytovaných tuzemskými finančními ústavy nadále poklesne. Tuzemské finanční ústavy nemají důvod očekávat v nejbližších měsících zpřísňování měnové politiky.
Nicméně, poprvé po relativně dlouhé době se objevují početnější známky signalizující možný budoucí obrat ve směřování úrokových sazeb. Na světových dluhopisových trzích dochází v dubnu a květnu k růstu výnosů vládních dluhopisů řady evropských zemí. Stoupají také výnosy dluhopisů vlády Spojených států. Trhy tak zjevně začínají považovat riziko deflace za odeznělé, což – bude-li takový stav trvat – oslabí podnět centrálních bank uvolňovat měnové podmínky. Takový vývoj může časem značně přispět k zastavení propadu sazeb hypoték, eventuálně i k jejich korektivnímu růstu.
V tuto chvíli ale zatím zprostředkovaně na výši sazeb v české ekonomice působí i program Evropské centrální banky, zahájený v březnu, v jehož rámci jsou odkupovány státní dluhopisy členských zemí eurozóny. Program zajišťuje další uvolnění měnových podmínek a představuje tlak na pokles dlouhodobých úrokových sazeb v české ekonomice, včetně sazeb hypotečních úvěrů.
Nízké sazby hypoték podněcují poptávku po nemovitostech a do jisté míry i samotnou bytovou výstavbu, a lze je tak v současnosti považovat za jeden ze stimulujících faktorů jen pozvolna oživujícího českého stavebnictví, které se svým výkonem nachází stále hluboko pod předkrizovou úrovní roku 2008.
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV