Michal Kobza: Ve Švýcarsku od pondělí povinné roušky

04.07.2020 19:34 | Zprávy

Zatímco naše vláda zareagovala na nemoc Covid-19 správně, tím, že od samého počátku nákazy zavedla pro obyvatelstvo a firmy přísnější restrikce, které byly vyhlášeny na zmírnění šíření nemoci a měly dle mého názoru především zabránit kolapsu českého zdravotnictví, jakého jsme mohli být svědky v USA a také v Itálii.

Michal Kobza: Ve Švýcarsku od pondělí povinné roušky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bezdomovec s rouškou

Jednoznačně to vykresluje fakta, že vláda dala přednost ochraně zdraví našich občanů před ekonomickými zájmy v podnikatelském sektoru. Je nutné také připomenout, že nebýt předsedy ČSSD Hamáčka, kterého Babiš v počátcích nástupu infekce neustále znevěrohodňoval a zesměšnoval ve vlastních médiích, tak jsme mohli mít v republice úplný jiný scénář. Rovněž jisté přátelské vazby na Čínu a obstarání roušek nacházím jako správnou věc. V době, kdy byl nedostatek roušek se ČSSD podařilo díky kontaktům zdravotnický materiál zajistit.

Nepřekvapilo mě ani politické kutilství hejtmana Netolického, který v době vzrůstajícího počtu nemocných lidí volal po odvolání ministra zdravotnictví Vojtěcha. Ministr zdravotnictví toho měl zřejmě nad hlavu a byla na něm vidět také politická únava, ale vnášet do rezortu chaos v době nárůstu případů mně nepřipadá jako šťastné řešení. Na dětské balónky od Netolického už jsem si musel tak nějak zvyknout. Škoda jen, že jeho aktivita poškozuje permanentně voličskou podporu ČSSD. Jeho politický cit mu nevyšel ani při podpoře protikandidáta Jiřího Drahoše na prezidenta. Uvidíme jak dopadne jeho další projekt na ,,záchranu‘‘ ČSSD, kde do příštích voleb chce postavit koalice s lokálními politiky, protože samotná značka ČSSD údajně už nikoho netáhne.

Často se musím zamýšlet na kterou voličskou skupinu vlastně cílí.  Ale zpět k úvodnímu nadpisu. Švýcarsko je země, která byla jednou z nejpostiženějších infekcí Covid-19 v Evropě. Mluvíme jak o absolutním číslu, tak i v přepočtu na počet obyvatelstva. Mezi hlavní opatření patřilo zavření škol, restaurací a řada firem měla home ofice, nebo Kurzarbeit. Nošení roušek bylo ve Švýcarsku pouze na doporučení u zdravotníků, zatímco v ČR to bylo povinné. V obchodech, na ulicích a veřejných prostředcích mohl člověk vidět roušky u lidí zcela výjimečně.

V současné době probíhalo rozvolňovaní, které můžeme sledovat doma v republice. Vláda ve Švýcarsku se ale rozhodla, k mému překvapení, změnit zásadní věc od tohoto pondělka, protože zareagovala na znepokojující nárůst infekce. Z nového nařízení vlády vyplývá, že roušky budou povinné ve všech veřejných prostředcích, přestože probíhá zmírnění všech opatření. Po vyhlášení nařízení sdělil například mluvčí potravinářského řetězce Migro, že převážná část masek byla okamžitě vyprodána. Osobně mě to překvapilo, že po rozvolňování restrikcí vyhlásila vláda povinnost nošení roušek v časovém zpoždění. Švýcarsko razantně změnilo původní názor na to, že přínos nošení roušek není vůbec prokazatelný a reaguje na konkrétní vzrůstající čísla nakažených.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Válka a národní zájem

12:26 Petr Hampl: Válka a národní zájem

Druhý pohled Petra Hampla