Vrátila se do ní před dvěma lety a hned vstoupila do vlády. To trošku vyhlíží jako ošemetně velké sousto, nicméně KDU-ČSL je ostřílená účastí v řadě kabinetů od časů dnes už legendárního prvého polistopadového předsedy Josefa Luxe.
A momentálně se v koalici s Ano a sociálními demokraty cítí vcelku dobře. Vykazuje slušné preference, a jelikož je po otřesech let minulých s fungováním Sobotkova kabinetu poměrně spokojená i veřejnost, lidovci z toho těží.
Nemuseli by na nadcházejícím sjezdu ani činit změny ve vedení. Ale stane se tak přinejmenším proto, že místopředseda Roman Línek nehodlá funkci obhajovat. Kandidátů na uvolněné křeslo je několik, například šéf poslaneckého klubu Jiří Mihola.
A znovu nechce být ve vedení ani náměstkyně brněnského primátora Klára Liptáková, předpokládá se, že post po ní by měl opět zaujmout někdo ze silné jihomoravské buňky.
A tak asi jediným zajímavějším momentem bude hlasování o prvém místopředsedovi, třebaže nejviditelnější z lidoveckých ministrů Marian Jurečka bezprostředně ohrožen není a funkci zřejmě obhájí.
Někteří lidovci mu ale vyčítají, že se často vyjadřuje ke kdečemu na sociálních sítích a dost možná se k jeho aktivitám povede na sjezdu diskuse. A jeho protikandidátem by měl být další z řadových místopředsedů Jan Bartošek.
Pokud proti Jurečkovi neuspěje-li, stejně v nejužším vedení skoro jistě zůstane. Stejně jako nejznámější žena KDU-ČSL Zuzana Roithová, bývalá europoslankyně a také prezidentská kandidátka.
Nu a konečně je tu osoba předsedy Pavla Bělobrádka – jelikož Jurečka už před časem ohlásil, že na nejvyšší funkci nepomýšlí (prozatím), Bělobrádek bude křeslo obhajovat sám.
Lidovci mu mají být proč vděční, podařilo se mu po zvolení v listopadu 2010 stranu otřesenou odchodem Miroslava Kalouska a dalších spoluzakladatelů TOP 09 stabilizovat. A jak už řečeno, vrátit se s ní do dolní parlamentní komory a uzavřít koaliční dohodu.
KDU-ČSL má navíc dobré předpoklady poslaneckou stranou zůstat i po příštích volbách. Víc Bělobrádek v nedlouhém čase udělat ani nemohl. I když samozřejmě doufá v ještě lepší budoucnost.
Ale jak zařídit, aby se lidovci stali stranou oslovující nespokojené voliče jaksi napříč politickým spektrem, tedy tak řečenou catch-all party, na to zatím Bělobrádek žádný perspektivní recept nemá. Třeba na toto téma na sjezdu něco řekne.
Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV