Poslanci proto včera předali v Poslanecké sněmovně představitelům vlády otevřený dopis, který upozorňuje na rizika spojená s jednostranným vyhlášením Palestiny a připomíná vládě dlouhodobé vyvážené postoje české diplomacie k Blízkovýchodnímu konfliktu, prosazující budoucí mírovou koexistenci Státu Izrael a Palestiny v zabezpečených hranicích, založenou
na bilaterálních a multilaterálních dohodách.
„Dopis adresovaný panu premiérovi jsem podepsala, protože jsem přesvědčená o tom, že jednostranné aktivity Palestinců na půdě OSN mír v blízkovýchodním regionu nepodpoří. Právě uklidnění situace na Blízkém východě by mělo být prioritou při rozhodování o žádosti Palestinců nejen pro ČR, ale i ostatní členské státy v OSN, tedy v organizaci, která si klade za cíl zachování mezinárodního míru a bezpečnosti a zajištění mezinárodní spolupráce. Je dobré, že se poslanecká sněmovna suverénně vyjadřuje k mezinárodním otázkám. Obzvláště jsem ráda za zájem poslanců o izraelsko-palestinský konflikt," uvedla Lenka Andrýsová, místopředsedkyně zahraničního výboru (VV).
Člen výboru pro obranu a bezpečnost Zdeněk Boháč (ODS) k iniciativě poslanců řekl: „Svůj podpis jsem připojil k otevřenému dopisu z jednoho prostého důvodu. Cesta, kterou se vydali palestinští Arabové při snaze o uznání Palestiny v OSN, není v tuto chvíli cestou k uklidnění vážné situace na „horké" půdě Blízkého východu. Upřednostňuji spíše směr oboustranné
dohody, která by z mého pohledu přinesla danému regionu dlouho očekávaný klid."
„Naše aktivita neznamená jakékoliv zpochybnění práva palestinských Arabů na vlastní stát. Respektujeme dřívější rezoluce OSN i historická rozhodnutí politických reprezentací bývalého Československa i České republiky. Cítíme ale potřebu upozornit vládu na konsekvence možného úspěchu jednostranné akce představitelů Palestinské autonomie na probíhajícím Valném shromáždění OSN. Jednou z nich je faktické uznání Hamásu, který je nyní součástí vlády Palestinské autonomie," upřesnil další člen zahraničního výboru Robin Böhnisch (ČSSD).
Daniel Korte (TOP 09) z výboru pro obranu a bezpečnost k tomu dodal: „Právo palestinských Arabů na vlastní stát může být realizováno teprve tehdy, až i oni uznají právo na existenci Státu Izrael. K mírovému uspořádání na Blízkém východě lze tedy dospět pouze jednáním, nikoli jednostrannými deklaracemi. Přijetí takové deklarace by de facto uznalo legitimitu islamistického a teroristického Hamásu, a bylo by v rozporu s dlouhodobou konsistentní politikou, kterou ČR zastává vůči Státu Izrael a Palestinské autonomii. Otevřený dopis vládě ČR na tyto aspekty upozorňuje."
K výzvě, aby se česká delegace postavila proti jednostrannému kroku představitelů Palestinské autonomie a aby se strany sporu urychleně vrátily k jednacímu stolu, se připojilo 83 poslanců a senátorů Parlamentu České republiky. Mezi nimi například předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová, předseda klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík, předseda klubu strany Věci veřejné Vít Bárta, nebo poslanec a středočeský hejtman David Rath.
Lenka Andrýsová, VV
Daniel Korte, TOP 09 a Starostové
Zdeněk Boháč, ODS
Robin Böhnisch, ČSSD
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz