Petr Bílek: Přiznám se k tomu

21.06.2017 16:35 | Zprávy

Dá se říct, že poměrně dost čtu. Konečně každý týden se na tomto místě zpovídám z knih, které jsem stačil zdolat.

Petr Bílek: Přiznám se k tomu
Foto: LN
Popisek: Petr Bílek

Píšu stručně. Důvodem je to, že jednak nechci čtenáře připravit o čas, jednak se cvičím v tom, jak se vyslovit na malém prostoru, aniž by člověk předváděl, co se kde naučil. Kromě toho, co pravidelně* zveřejňuji, táhne mi hlavou nevyslovena jedna utkvělá otázka. Naléhavější bývá nad knihami beletrie, zejména české současné. Ta otázka zní: Komu a jak bych tuhle knížku doporučil a kdo by ji pak opravdu četl? V základu takového tázání je samozřejmě skepse vůči funkci umělecké literatury v současné společnosti a pochybnost o existenci relevantního publika.

Literární text s uměleckou ambicí je vzácná rostlina, jež potřebuje k životu ne zrovna skleník, ale přece jen specifické prostředí. Z historie víme, že publikované psaní vytvářelo ovzduší literárního života, půdu a atmosféru, která vznikala díky psanému slovu, ale současně další psaní podporovala. Aby autorovo slovo neumlkalo v regálu knihkupectví nebo knihovny, o knihách bylo potřeba mluvit. Dělo se tak na specializovaných učilištích, v klášterech, a než se rozvinula masová média, rezonovaly knihy v salonech. Knihy se rodí slepé. Teprve až je někdo najde, odkryje jejich poselství a dovede je k dalšímu člověku, začínají postupně chodit světem samy. Od člověka k člověku. Když se osvědčí u jednoho, dostávají doporučení k dalšímu. Jen výjimečně si lidé začínají něco s knihou náhodou. A začnou-li náhodou, s o to větší náhodou dočtou do konce. Platí, že čím víc se ve společnosti o knihách mluví, tím víc se pak čtou.

Ošidné však je si myslet, že mluvit o knihách a mluvit o autorech vyjde na stejno. Přesune-li se zájem ze sdělení na osobu jeho původce, odvádí se pozornost od podstaty. Dnes se tak zhusta děje, protože tento přesun akcentů jde ruku v ruce s celkovou tendencí současné společenské komunikace. Magnetizačními jádry, která přitahují naši pozornost, se stávají privátní stránky lidské existence, intimní psychologická problematika a vztahové excesy. Fascinace soukromím a vynalézavé scénování sexu dominují excitačním polím našeho zájmu. Většina lidí alespoň u nás se obejde bez zvažování pospolité dimenze svého života. Živý zájem o text knihy však tento rozměr automaticky má, protože se na subjekt obrací prostřednictvím jazyka, jenž představuje plod kolektivního úsilí a sdílený nástroj obcování v národním společenství. Subjektivně zakoušená zkušenost textu, jeho kvality či nedochůdnosti, znamená výrazný socializační moment. Je to jeden z paradoxů čtenářství. Ač o samotě a v tichu, sám, prožívá čtenář svou sounáležitost k lidem svého jazyka, sdílí emoci ze své přináležitosti nebo naopak ze svého vyobcování a odporu, přičemž i ten má nadindividuální rysy.

Jestliže si na onu nevyslovenou otázku odpovídám často, že právě čtenou knihu bych nedoporučil nikomu, může to v zásadě znamenat dvě věci. Zaprvé to může značit, že ve svém okolí nenacházím lidi, jejichž naladění by se případně mohlo sejít s povahou a formou textu. Zadruhé to vrhá světlo na vypracovanost, pronikavost a obsahovou bohatost díla, které mi nepřipadá dost závažné a přesvědčivé ve svém vyznění, abych jím obtěžoval své bližní. Přiznám se, že většinou vítězí ohleduplnost k bližním.

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Katastrofa jménem Jimmy Carter

9:16 Ivo Strejček: Katastrofa jménem Jimmy Carter

Ve věku obdivuhodných 100 let zemřel 29. prosince 2024 bývalý americký prezident Jimmy Carter. Přest…