Petr Placek: I nenápadní kandidáti do sněmovny můžou sehrát velkou roli

17.10.2017 13:30 | Zprávy

Zatímco zpravodajství českých médií o blížících se sněmovních volbách plní informace o kontroverzních volebních lídrech, desítky zajímavých osobností na kandidátkách zůstávají bez povšimnutí.

Petr Placek: I nenápadní kandidáti do sněmovny můžou sehrát velkou roli
Foto: archiv kandidáta
Popisek: Lídr ANO v Pardubickém kraji a náměstek primátora Pardubic Jan Řehounek

Jako kontrast k negativním zprávám o českých politicích přinášíme profil regionálního politika Jana Řehounka, náměstka primátora Pardubic, který figuruje na druhém místě kandidátky ANO pro sněmovní volby v Pardubickém kraji a kterému zatím lze dát nálepku "slušňák s výsledky". Partaj, za kterou kandiduje, není klíčová. Lidí na poslaneckých kandidátkách různých stran, které lze označit za slušné a normální, je daleko víc, jen se o nich nemluví.

Práce s dotacemi jde i bez průšvihu

Jan Řehounek dělá do dotací (řečeno odborně, je náměstkem primátora Pardubic pro dotační politiku), což je u politika značně riziková činnost, a dotáhl v této oblasti do konce několik projektů krizového charakteru bez ztráty kytičky. Konkrétně mu lze připsat zásluhu, že dokázal vyhádat zvýšení přídělu dotací pro Hradecko-Pardubickou aglomeraci o 200 miliónů na výslednou miliardu Kč. Část půjde na památky, část na vzdělání, a to cíleně do modernizace učeben a laboratoří přírodovědných oborů, které generují budoucí zaměstnance pro technologické firmy majících na Pardubicku i v celé ČR velký nedostatek vhodných kandidátů. Jako klad lze uvést i to, že zatím mu žádná z firem, které byly příjemcem dotačních peněz, nestaví rekreační chatu.

Řehounek se po nástupu do pozice náměstka Pardubického primátora s odpovědností za financování strategických projektů ujal osiřelého projektu rekonstrukce Pardubického vlakového přednádraží, kde hrozilo propadnutí dotační sumy 108 miliónů. Kuriozita: nejednalo se o dotaci EU, ale Švýcarska, a to ve výši 4,5 švýcarských franků. Dotace byla součástí balíku podpory, o kterém Švýcaři hlasovali v referendu.  Rekonstrukce nakonec proběhla, zkolaudováno bylo před měsícem a výrazně se zlepšil vzhled lokality i komfort pro uživatele městské hromadné dopravy v Pardubicích.

Pardubáci létají do Londýna z vlastního letiště

Pardubice mají vlastní regionální letiště, na kterém ve spolupráci s Armádou ČR probíhá smíšený vojenský a civilní provoz. Zatímco pro jiné samosprávy je regionální letiště finanční koule na noze, se kterou si neví rady, Pardubicím se daří lákat k využívání místního aerodromu soukromé letecké dopravce a modernizovat infrastrukturu pro civilní cestující. V pozadí toho stojí právě Řehounek. Podařilo se mu vyřešit problém s odlivem ruských turistů (po rozpoutání války na Ukrajině nastal kvůli tomu pokles ze 180000 na pouhých 30000 odbavení ročně) otevřením linek na západ. Pardubičáci, Hradečáci či Chrudimáci mají z ´vlastního´ letiště přímé spojení například do Londýna třikrát týdně. V rámci krajských měst v České republice je to naprostý unikát. Za několik týdnů se navíc bude otvírat nový letištní terminál. I tento projekt spolufinancovaný s dotací organizačně zastřešoval Řehounkem vedený tým.

Sám by to nezvládl

Aby byl profil Jana Řehounka objektivní, je třeba uvést několik souvislostí:

V politice je každý projekt týmová práce. Žádný zmíněný projekt by Řehounek nedotáhl sám bez pomoci politiků jiných stran a krajských i městských úředníků. Jako náměstek primátora Pardubic je ale za oblast dotací osobně zodpovědný a tuto týmovou práci zastřešuje. Každý dotační průšvih by byl nepochybně připsán jemu, proto je férové připsat mu i úspěchy.

Nálepka slušňák s výsledky je podle našeho názoru u Jana Řehounka pravdivá k dnešnímu datu. Budoucí selhání se nedá nikdy vyloučit. I u politika s čistým štítem může být první chyba i ta poslední. Jan Řehounek ale působí dojmem vyzrálé stabilní osobnosti a konsensuálního vyjednavače. Má tedy předpoklady, aby mu čisté image vydrželo.

Jan Řehounek kandiduje do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR za ANO na volitelném druhém místě v Pardubickém kraji a pokud ho v rámci kroužkování nepřeskáče nějaký vnitrostranický konkurent, má to, že zasedne do poslanecké lavice, v zásadě jisté. Je otázka, zda dokáže fungování v samosprávě efektivně skloubit s prací ve sněmovně. Manažerské předpoklady pracovat na více projektech zároveň by ale vzhledem ke své kariéře mít měl.

Slušných a nenápadných lidí, kteří něco dokázali v pracovní kariéře i v politice, je na kandidátkách do poslanecké sněmovny celá řada, a i když jsou po většinu času ve stínu výrazných leaderů stojících v čele partají, právě na nich stojí každodenní fungování celostátní i lokální politiky. Média by si měla dát více práce s jejich objevováním a popisováním jejich osobního příběhu. I díky tomu by se mohl obraz politiky v očích občanů posunout k lepšímu.

Petr Placek

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: „Samet“ na vesnici

10:11 Zdeněk Jemelík: „Samet“ na vesnici

Pompézní oslavy 35. výročí podivného státního převratu, který jsme si navykli nazývat sametovou revo…