Robert Malecký: Pelta ven! Ale z vazby. Stát opět selhal při zajištění fair procesu

12.05.2017 18:36 | Zprávy

Tak si od rána čteme on-line v policejním spise, co že to vlastně kriminalisté mají na šéfa českého fotbalu Miroslava Peltu. Je to čtení truchlivé, které ovšem může, ale taky nemusí být pravda. O tom rozhodne soud. Než k němu za pár let dojde, víme bezpečně jednu věc: stát, konkrétně policie a státní zástupci, opět selhal ve své základní povinnosti zajistit obviněným fair proces. O tom, že si bude veřejnost od samotného počátku trestního řízení listovat ve spise, se totiž v zákonech nic nepíše.

Robert Malecký: Pelta ven! Ale z vazby. Stát opět selhal při zajištění fair procesu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Pelta

Zde výše zmiňovaný on-line v policejním spis. Ještě pořádně nedoznělo pohoršení novinářské obce, že si vicepremiér Babiš listoval v živém policejním spise Bereta, a už zde máme případ jak přes kopírák. Jen tedy už bez příslušného pohoršení.

Peltův případ je přece jiný – protože v něm jde o Peltu. A to je, jak známo, zlojed.

Ať jde Pelta domů

Pelta zatím na soud čeká ve vazbě. Stejně jako dnes už bývalá náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová.

Stát si může vesele tento novodobý druh mučení (podmínky v české vazbě jsou opakovanými nálezy Ústavního soudu mírně řečeno příšerné) i náklady spojené s vězněním ušetřit. Pelta může jít bez nadsázky zítra domů.

Ať se nám to líbí, nebo ne, a většině asi ne, vazba není za trest ani jeho součástí. Skutečně slouží jen a jen k tomu, aby byl zajištěn férový proces. Je tak trochu – ano, i tento paradox se občas uvádí – v zájmu obviněných.

V Peltově případě jde o to, aby případně neovlivňoval dosud nevyslechnuté svědky nebo nepokračoval v trestné činnosti. To druhé můžeme vyloučit v tuto chvíli rovnou, a to nejen proto, že jeho údajná hlavní spoluvinice byla už minulý týden zbavena na ministerstvu funkce.


PSALI JSME: Kauza Pelta a dotace do fotbalu? Miliardový neziskový koláč

Policie zřejmě použila proti Peltovi výslechovou metodu spánkové deprivace, kterou mezinárodní právo označuje za mučení


Jak může stát chtít, aby někdo zbytečně dlel ve vazbě, když ovšem sám není schopen garantovat základní pravidla procesu? Jaké riziko ovlivňování svědků, když dopustí, aby byli ovlivňováni tím, že si druhý den budou číst v novinách části spisu? To si vážně necháme nalhávat, že budoucí svědci nebudou číst noviny v případu, jenž se jich týká? A že neohnou své výpovědi, což by nemohli, kdyby se skutečně podařilo před nimi vyšetřovací strategii skrýt? Co si to stát vůbec dovoluje?

Ono totiž vůbec nejde o to, že by případně ohnuli svou výpověď v Peltův prospěch. Anebo třeba úplně obráceně; proti němu. To, že šéf svazu sedí ve vazbě, neslouží zájmům policajtů. Chráněn je proces jako takový. A tato ochrana je teď v trapu.

Pánové, pojedeme z kopce

Pominout nemůžeme ani úvahu, komu toto vše slouží. Peltův případ je vnímán jako “velká ryba” a takto byl taky uchopen.

Předně Andrejem Babišem. Ten ho jako eso vytáhl ve chvíli, kdy z různých důvodů drží spíš na betla, kterého ale před volbami rozhodně nehlásil.

Ale i Bohuslavem Sobotkou, který tak dlouho klečel na Kateřině Valachové, až se mu z ní podařilo vyždímat zářný příklad vysoké politické kultury. Samozřejmě jen aby flekoval Babišovu hlášku.

A v této situaci přicházejí média, kde se zvesela cituje ze spisu o hrůzách, které měly údajnou trestnou činnost provázet.

Celé to působí dojmem, že někdo nahlásil sto sedum v červených a slíbil, že se pojede z kopečka. Jenže je zřejmé, že se celá hra nestihne sehrát do voleb. Tak se aspoň snaží urvat co nejvíc štychů, dokud to jde.

Psáno pro HlidaciPes.org, Ústav nezávislé žurnalistiky.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Močálem černým kolem bílých skal

14:52 Ivo Strejček: Močálem černým kolem bílých skal

Inaugurační řeč Donalda Trumpa byla velkolepá. Odečteme-li z ní obvyklá Trumpova bombastická vyjádře…