Stanislav A. Hošek: Audio a video mor

20.11.2021 13:29 | Komentář

Není to zase tak dávno, kdy v elektronických magazínech a denících byly publikovány jen a jenom texty. V posledních letech se ovšem v nich šíří neblahý mor. Audio a video snímky. Proč mor? Protože jde o neobyčejně obrovské časožrouty.

Stanislav A. Hošek: Audio a video mor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Noviny, ilustrační foto

Už internetový text oproti tištěnému je v nevýhodě, protože se v něm dá obtížněji „listovat“ a tím způsobem jen očima proběhnout celý text a seznámit se tak s jeho hrubým obsahem. Audio a video příspěvky jsou v tomto směru naprosto nevyužitelné.

Má-li nosič informací formu psaného textu, tak na seznámení se s ní spotřebuje čtenář mnohem méně času, než když musí sledovat mnou kritizované nosiče. Navíc jde u textů využít některé techniky rychločtení a pak je úspora času bezkonkurenční.

Autor psaného textu sám obvykle hodlá šetřit svůj čas, a tak je jeho tvorba sevřenější, promyšlenější a také přehlednější. Jestliže používá mluveného slova, je v jeho projevu vždycky hodně „vaty“, čili úseků, které nepřináší žádné informace. V tom smyslu jsou nejhorší rozhovory, kdy tázaný teprve hledá myšlenky a teprve následně formulace, takže se často opakuje. A nakonec – mluvená řeč až na čestné výjimky je nebohatá, ba až prostinká. Při psaní má autor dostatek času užívat pestřejší řeč a tím obohacovat vědomí své i čtenářů o požitek ze sdělovacích možností jazyka. Nemluvě o tom, že vyhledává přesnější výrazy a tím předchází různým výkladům a dokonce nedorozuměním.

Psychologové budou oponovat, že nositelem informací je i tón mluvy, „řeč těla“, čili gesta a další. U naprosté většiny informativních sdělení tyto „doplňující“ prvky nejsou vůbec významné. Další oponenti jistě namítnou, že obrazové sdělení řekne více nežli nejpřesnější slova. Zase to platí pro daleko menší počet sdělení, a i tehdy podle mě postačí většinou statický obraz.

Sečteno a podtrženo. Redaktoři webů stále větším počtem audio a video příspěvků šetří svůj čas, ale mrhají časem sledovatelů. Takže ve výsledku psaný rozhovor s oblíbeným autorem si rád přečtu. Ale audio či video rozhovor prakticky nikdy. Výjimečně pak takový, který je předem s dotazovaným námětově dohodnut.

Audio je specifický sdělovací prostředek výhodný pro výuku cizích jazyků, hudbu a podobně. Video je zase nenahraditelné pro reportáže geografické, přírodopisné, sport, tanec a podobně.

Dneska většina lidí zápasí s časem. Pléduji proto pro užívání takových nosičů informací, které čas v maximální míře šetří lidem hledající informace.

Vyšlo na Vaše věc. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Lidovecké konce

15:16 Jiří Weigl: Lidovecké konce

Blíží se konec pro naši zemi nepříliš úspěšného roku. Všeobecná nejistota je ohromná, budoucnost prů…