Štěpán Křeček: Český průmysl chytil německou nemoc. Stavebnictví zamrzlo kvůli tuhé zimě

15.03.2019 20:10 | Zprávy

„Český průmysl začíná vykazovat příznaky německé nemoci. V případě, že se německá ekonomika rychle neuzdraví, hrozí, že český průmysl začne polehávat a přestane být motorem růstu tuzemské ekonomiky,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Český průmysl chytil německou nemoc. Stavebnictví zamrzlo kvůli tuhé zimě
Foto: BH Securities
Popisek: Ing. Štěpán Křeček, MBA, hlavní ekonom BH Securities

Průmyslová produkce v lednu letošního roku meziročně klesla o 1,1 procenta. K poklesu nejvíce přispělo odvětví výroby motorových vozidel, které zaznamenalo pokles o 6,9 procenta. Pokles výroby motorových vozidel šel ruku v ruce s poklesem tržeb za prodej motorových vozidel, které se propadly o 5,7 procenta. Velmi špatné výsledky zaznamenalo odvětví zpracování dřeva a výroby dřevěných výrobků, které se meziročně propadlo o 17,9 procenta.

I přes pokles průmyslové produkce došlo k růstu tržeb z průmyslové činnosti o 0,2 procenta. Tento vývoj byl zapříčiněn rostoucími cenami, které zvláště v oblasti výroby a rozvodu elektřiny dynamicky rostly. Za pozitivní lze označit růst hodnoty nových zakázek, která v lednu 2019 meziročně vzrostla o 1,9 procenta. Díky rostoucí hodnotě nových zakázek se český průmysl lépe vypořádá se slabšími výsledky, které jsou ovlivněny vývojem v Německu.

Špatné výsledky hlásí i české stavebnictví. Stavební produkce v lednu 2019 meziročně klesla o 13,2 procenta. Skokový pokles byl zapříčiněn špatným počasím, které na rozdíl od loňského roku nepřálo výkonu venkovních stavebních prací. „Tuhá zima paralyzovala stavebnictví. Zatímco s příchodem jara problémy s počasím pominou, neefektivní fungování stavebních úřadů bude české stavebnictví brzdit ještě velmi dlouho. Kvůli pomalému legislativnímu procesu se nového stavebního zákona nedočkáme dřív než za dva roky,“ říká Štěpán Křeček.

České stavebnictví nadále trápí systémový problém, který spočívá v katastrofálním fungování stavebních úřadů. Potřebná změna stavebního zákona však vzhledem k dlouhému legislativnímu procesu nebude v příštích dvou letech účinná. Stavební úřady v lednu byly schopny vydat pouze 6 078 stavebních povolení. Hodnota staveb přitom skokově narůstá, což je způsobeno nedostatečnou nabídkou na realitním trhu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Válka a národní zájem

12:26 Petr Hampl: Válka a národní zájem

Druhý pohled Petra Hampla