„Stavební úřady v České republice stále žijí ve 20. století a nejsou schopny fungovat efektivně. Kvůli tomu se vydává málo stavebních povolení, což se posléze odráží ve vysokých cenách nemovitostí,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Průmyslová produkce v listopadu loňského roku meziročně vzrostla o 1,5 procenta. Bez statistického očištění dat dokonce o 4,8 procenta. K tomuto růstu nejvíce přispěla odvětví výroby motorových vozidel a ostatních dopravních prostředků, která tvoří páteř českého průmyslu. Pozitivní zprávou je, že meziročně vzrostly tržby z průmyslové činnosti o 9,1 procenta, což vytváří firmám prostor pro nové investice a proplácení zvýšených mzdových nákladů. Rovněž pozitivní je růst hodnoty nových zakázek, která v listopadu 2018 meziročně vzrostla o 5,3 procenta. Díky rostoucí hodnotě nových zakázek se český průmysl lépe vypořádá se slabšími výsledky z Německa. Přes četná rizika jako jsou obchodní války či brexit by česká průmyslová produkce v roce 2019 měla růst a být jedním z motorů tuzemské ekonomiky.
Naopak české stavebnictví začíná zpomalovat. V listopadu 2018 došlo k meziročnímu poklesu stavební produkce o 1,3 procenta. Bez statistického očištění dat zůstala na stejné úrovni. České stavebnictví trápí systémový problém, který spočívá v katastrofálním fungování stavebních úřadů, které nemá nic společného s 21. stoletím. Kvůli tomu klesá počet vydaných stavebních povolení, přestože poptávka po výstavbě nových domů a bytů je enormní. V listopadu loňského roku bylo vydáno pouze 6 828 stavebních povolení, což znamená meziroční pokles o 2,4 procenta.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV