Americké akcie patří mezi nejoblíbenější investiční tituly po celém světě. A není divu, vzhledem k historii dynamického růstu, právní garanci a vysoké likviditě se americké trhy řadí k nejrůstovějším a také nejbezpečnějším na celém světě. Ovšem v současnosti si prochází restriktivním monetárním cyklem, kdy se v důsledku toho likvidita stahuje z oběhu, aby se trvale utlumila inflace.
Ceny akcií jsou silně závislé na likviditě v oběhu a výkonnosti reálné ekonomiky. Oba faktory nyní působí na akciové tituly deflačně, proto a také z dalších důvodů jsou nyní americké akciové trhy v celku stále rizikové. Investoři si ale i v této době mohou přijít na zajímavé zisky investicí do silně zasaženého sektoru komunikací, rozvojových trhů, které jsou méně korelované s americkým trhem a také do dluhopisů, jež nyní nabízí zajímavý výnos a obchodují se za atraktivní ceny.
Sektor komunikací
Jedná se o množinu společností, které byly výrazně zasaženy v roce 2022. Ceny akcií těchto a telekomunikačních společností spadly o velmi významný podíl. Vzhledem k tomu jsou společnosti nyní atraktivně naceněné a jedná se často o firmy, které s velkou pravděpodobností znovu oživnou s koncem medvědího trhu. Mezi ně například spadá Alphabet Inc., mateřská společnost Googlu, Meta vlastnící Facebook či Instagram, Walt Disney, Verizon, Netflix apod. Pro ty, co si nechtějí vybírat mezi jednotlivými tituly je zde například fond Vanguard Communication Services Index Fund ETF, ticker VOX.
Rozvojové trhy
Jedná se o společnosti rozvojových zemí, jako je například Čína, Saudská Arábie, Indie, Brazílie apod. Akcie společností v těchto zemích zažily výraznou korekci v důsledku zpomalující ekonomiky, ale hlavně silného amerického dolaru. Americký dolar posiloval strmým tempem v průběhu roku 2022 v důsledku jestřábí monetární politiky Fedu ve Spojených státech. Spoustu těchto zemí má dluh denominovaný v americkém dolaru, což se při jeho síle stává těžko snesitelné, podobně jako u splátek hypoték.
Od listopadu 2022 bylo již zřejmé, že americkému dolaru došel dech a nabírá klesající trend. Přesně v tento moment odstartovala rallye na rozvojových trzích, jenž jsou nyní v rostoucím trendu a odrazili se ode dna, nad kterým teď mají 10-20% náskok. Navíc čínská ekonomika směřuje k velkému znovuotevření, což dále podpoří růst rozvojových trhů. I zde lze vybírat jednotlivé tituly a investovat napřímo do těchto zemí, anebo alternativně vyhledat levný fond, spojující vícero společností pod jeden ticker. Příkladem může být Schwab Emerging Markets Equity ETF, ticker SCH, který sdružuje společnosti jako Taiwan Semiconductor Manufacturing, Alibaba, Al-Rajhi Bank, Vale, Malayan Banking apod.
Dluhopisy rozvinutých trhů
Tentokrát se jedná o rozdílnou třídu aktiv od akcií, která silně utrpěla v důsledku velmi vysokých inflačních očekávání v roce 2022 a zvyšování úrokových sazeb rekordním tempem. V poslední více než dekádě atraktivita tohoto instrumentu kontinuálně klesala s tím, jak se klíčové úrokové sazby ve Spojených státech ale i v Eurozóně v průměru pohybovaly kolem nuly. Nyní přehnaný monetární stimul v reakci na pandemii způsobil vysokou inflaci a přivolal nutnost zvýšit úrokové sazby.
To vše velmi výrazně zatlačilo na ceny dluhopisů a tím se zvýšil výnos na tento cenný papír. Dá se do nich investovat individuálně, nebo se dá investovat do fondů, sdružující dluhopisy. Například fond iShares 20 Plus Year Treasury Bond ETF, ticker TLT, který drží velké množství vládních dluhopisů USA s dlouhou splatností.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV