Vaše Věc: Česká národní banka intervenovala už za téměř osm set miliard

08.12.2016 17:39 | Zprávy

Guvernér ČNB Jiří Rusnok opakovaně hovořil o tom, že intervence ČNB budou ukončeny nejdříve ve druhé části roku 2017. Na udržování slabé koruny však musí ČNB vynakládat stále větší a větší objemy peněz že svých zdrojů, tedy peněz státu – také kvůli spekulantům, kteří korunu s vidinou jejího brzkého posílení nakupují ve stále větších objemech.

Vaše Věc: Česká národní banka intervenovala už za téměř osm set miliard
Foto: Česká národní banka
Popisek: Česká národní banka, logo.

V říjnu vydala ČNB na oslabování koruny astronomických 107 miliard korun. Větší suma měsíčně na intervence padla pouze při zahájení oslabování koruny v listopadu 2013, kdy ČNB na tento účel použila 200 miliard korun. Hranice sta miliard korun se zásahy ČNB na oslabení české měny dotkly ještě v srpnu 2015 a přiblížily se k ní i letos v září, kdy ČNB nakoupila eura za zhruba 99,3 miliardy korun. Celkově již ČNB v rámci politiky slabé koruny vydala ČNB od zahájení akce v listopadu 2013 již astronomických 798 miliard korun.

Levná koruna přitom českým občanům nejen zdražuje zahraniční dovolené nebo zboží z dovozu (velmi citelně je to vidět například na elektronice), ale například také brání rozsáhlejší modernizaci českého průmyslu, a tedy růstu produktivity práce i mezd. Levná koruna totiž zdražuje dovoz nejmodernějších technologií, a to odhadem až o dvanáct až patnáct procent. Průmyslové firmy tedy logicky s modernizací vyčkávají až na dobu, kdy dojde k posílení koruny a česká produktivita práce tak oproti například dynamice polské či slovenské produktivity práce nabírá další zpoždění …

Již mnohokrát jsme na tomto serveru zdůrazňovali, že politika ČNB nejde proti většině českých občanů a firem „pouze“ tím, že se nám po dobu intervencí „zdražily dovozy“ a věcí s tím souvisejících, ale útočí na české občany a firmy také z dlouhodobějšího hlediska – a to tím způsobem, že se nijak nestará o takové nastavení kurzu koruny a eura, který by při budoucím vstupu České republiky do EMU odpovídal reálnému kurzu, tj. zhruba 18 – 20 korun za euro. Politika ČNB naopak tlačí konverzní kurz spíše k pro české občany a firmy velmi nevýhodnému kurzu například kolem 25 korun za euro, ve kterém se budou přepočítávat nejen ceny zboží, ale také mzdy a úspory…

Česká národní banka podle mnohých vyjádření svých čelných představitelů příliš dobře neví, jak z roztočeného kola intervencí na oslabení koruny ven a její dvouprocentní inflační cíl je stále ještě v dalekém nedohlednu. Můžeme tak očekávat, že ČNB bude na intervence vydávat stomiliardové sumy i v dalších měsících a bránit tak českým firmám v nákupu nejmodernějších technologií, které by pomohly zvýšit produktivitu práce (a vedly by ve svém důsledku také k větší ochotě zaměstnavatelů zvyšovat mzdy) a zdražovat českým občanům (nejen) zahraniční dovolené a vést Českou republiku vstříc budoucímu nevýhodnému měnovému konverznímu kurzu koruny vůči euru při vstupu do EMU. A to zřejmě jen kvůli zájmům velmi úzké skupiny exportérů a také neschopnosti vedení ČNB oslabování koruny konstruktivne ukončit tak, aby tento krok neměl na českou ekonomiku silně devastační účinek…

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Andrej Babiš byl položen dotaz

Připravujete se na brzký konec v politice?

Aspoň na mě to tak přijde, když se ujímáte zpět Agrofertu. A je to tedy tak, že ten svěřenecký fond byl jen taková klička jak šikovně obejít zákon?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Brandtner: Další podpásovka v „kauze Ševčík“

14:08 Petr Brandtner: Další podpásovka v „kauze Ševčík“

Pondělní Seznam Zprávy přinesly další z řady článků týkajících se osoby a osudu doc. Miroslava Ševčí…