„Téměř devět společností z deseti si udrželo anebo zvýšilo své dividendy“ konstatuje Heider Sony ve své zprávě. Je to štědrost, která se dá vysvětlit nejen růstem zisku, ale…..také složitou shodou okolností. Podniky a společnosti si správně uvědomily, že investoři, de facto penalizovaní již velmi nízkou úrokovou mírou, chtějí dostat své peníze zpět. „Dobrá dividenda je přitahuje více než dříve a je silnou oporou pro kurs burzy“, analyzuje Roberto Magnatantini, odpovědný za světové akcie u Syz Asset Management. Odtud vychází uspokojení a také chuť rozdělit část čím dál větší části zisků. Ve světě slabého růstu a velké nejistoty, podniky zvažují účelnost investování.
Hendersenova správa vyzdvihuje snahy francouzských bank: Société genéralé, BNP a Crédit Agricole zvýšily rozdělení o 50 až 70 % dividend právě v posledním trimestru. Banky tím sledují narovnání a zotavení po finanční krizi. I když banka Société genéralé vyrovnala většinovou část svých plateb ve formě nových akcií, tento výkon francouzských bank je v Evropě velmi netypický. Německé, španělské a belgické banky naopak redukovaly výplaty dividend. Německo ostatně mělo jen bídné skóre s progresí pouze 2 % dividend placených společnostmi od dubna do června. Špatný výkon je přičitatelný Deutsche Bank, která zcela anulovala své dividendy, ale také Volkswagenu, který redukoval své dividendy meziročně o 98 %.
(převzato z Le Figaro, ZP)
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV