Vladimír Pelc: Protofašismus

25.11.2019 7:32 | Zprávy

Protofašisté jsou pařeništěm fašismu, jsou jeho předobrazem, vzorem, první fází, počátečním stupněm (řec. protos – první). Zprvu se projevují útoky slovními, následně útoky fyzickými. Útoky na občany, kteří mají jiný názor.

Vladimír Pelc: Protofašismus
Foto: narsoc.cz
Popisek: Vladimír Pelc

Na mezinárodním novinářském fóru Media 2019 v pražském hotelu Grand Majestic Plaza redaktorka Petra Procházková fyzicky napadla redaktora serveru Sputnik Vladimíra Frantu; vyrazila mu z ruky mobil a dala facku, její útok byl zaznamenán na video (viz ZDE).

„Vy jste takový prase novinářský, že to jsem ještě fakt neviděla, takový lži, který vy vypouštíte, co si to vůbec dovolujete? Že se nestydíte, “ útočila Procházková. Redaktor serveru Sputnik nereagoval. Procházková mu z rukou vyrazila telefon a dala mu facku. Franta ho bez slova zdvihl a natáčel dále: „Nesahejte mi na můj telefon, paní Procházková,“ řekl a stěžoval si, že ho jiný fotograf stále fotí.„A co by vás nefotil?“ zeptala se Procházková. „A proč bych já nemohl fotit,“ oponuje Franta. Procházková při svém odchodu: „Ubožák.“

Paní P. Procházkovou jsem už několikrát zaznamenal: Jako osobu nafoukanou, nadřazenou, zaměřenou proti demokracii. Minulý rok zdůvodňovala, proč by občané jako voliči měli být selektováni na voliče s plnohodnotným voličským hlasem a na voliče s hlasem neplnohodnotným. Mezi neplnohodnotné by pochopitelně patřili voliči s jinými politickými názory a preferencemi, než má P. Procházková; zejména pak voliči Miloše Zemana, neboť to jsou hlupáci a blbci; nevzdělanci a tupci, ignoranti, manipulovatelné mozkové trosky, jsou méně inteligentní až debilní ( viz , 11. 2. 2018). Naopak mezi inteligenty patří, spolu s P. Procházkovou, osoby stejných politických názorů jako ona.

Ve veřejném prostoru se setkáváme s přehršlí podobných intelektuálních zvratků; máme zástupy nabubřelých puchejřů, kteří blinkají moudra typu volby jsou nebezpečné, protože v nich mohou volit i nevzdělaní. Co takové názory znamenají? Elitářství, aroganci, hloupost, popírání demokracie. Taková individua by chtěla zavést volební census podle vzdělanosti či (sociální) inteligence, přičemž uvedené charakteristiky se sebou navzájem souviset nemusejí. Zejména by však chtěla, aby určujícím pro sociální pohyb byl jejich autoritativní názor. Jejich názor. Jde o osoby, které získávají a chtějí získávat rozličná privilegia, a to hlavně na úkor druhých občanů. Jsou to individua ve skutečnosti sociálně nevzdělaná, společensky zaostalá, působící destruktivně proti demokracii – demokracie je totiž založena na tom, že hlasy všech občanů mají ve volbách stejnou váhu ( viz , 14. 4. 2019).

Dokud svou elitářskou demagogií protofašisté otravují veřejný prostor, lze se tomu bránit – jednak podstatná část občanů má zdravý rozum, a na takové argumenty neskočí, a též je možno s těmito názory polemizovat v diskuzi. Fyzické napadení však není diskuze, s ním polemizovat nejde, pouze se stejně bránit.

Jakým politickým a obecně sociálním signálem fyzický útok P. Procházkové na redaktora, jenž publikuje jiné názory, je? Je součástí nynějšího úsilí, kdy protofašisté vyzývají k útoku na demokracii. Útoku fyzickému.

Nekorektní poznámka na závěr: Kdybychom se, paní P. Procházková, náhodou někde potkali, nesnažte se, velmi prosím, vyrazit mi z ruky mobil, nebo dokonce dát mi facku – něco takového se nedělá, proto bych se musel bránit a, žena ne-žena, nakopal bych vám důkladně zadnici. Divím se, že to pan V. Franta neudělal. Fyzickému útoku kohokoli se měl právo bránit.

Foto: V Německu se na počátku fašismus také projevoval fackami, rvačkami, obušky. Dříve než v Berlíně v roce 1945 zavlála sovětská vlajka, zemřelo např. v německém vyhlazovacím táboře Treblince 870 tisíc lidí. Ve vyhlazovacím táboře Belzec Němci zavraždili 650 tisíc lidí, v táboře Sobibor 250 tisíc... a v koncentračním a vyhlazovacím táboře Auschwitz - Birkenau vzali život 1.5 milionu lidí. A tomu všemu na počátku předcházeli rvačky a facky.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Zmatečný výklad zmatečného zákona

15:16 Zdeněk Jemelík: Zmatečný výklad zmatečného zákona

Předcházejí článek Netečná veřejnost byl provokací, která měla vzbudit zájem veřejnosti o zmatenou n…