Zavedení letního času asi jako první navrhnul jeden londýnský stavitel již v roce 1907, nepodařilo se ho ale prosadit. Poprvé byl letní čas reálně zaveden až za první světové války v roce 1916. Pravděpodobně nejprve v Německu a Rakousku – Uhersku, následně i ve Velké Británii a ve Švédsku. V březnu 1918 byl spolu s časovými pásmy zaveden letní čas i v USA. Byl však natolik nepopulární, že byl již v roce 1919 zrušen.
Postupně s posunem času experimentovala řada států, byl zaváděn a zase rušen.
Díky pochybnému argumentu úspory energie prodělal letní čas za druhé světové války jakousi renesanci.
V letech 1946 – 1947 platil v tehdejším Československu dokonce čas zimní. V roce 1979 byl pak u nás zaveden každoroční letní čas.
Ale potom se do toho vložila Evropská unie, termíny posunu času pro své členy sjednotila a spolu s přisluhovači z jednotlivých členských států učinila z tohoto nesmyslu prakticky nezrušitelný rituál.
Otázkou zůstává, zda ti politici, kteří tento nesmysl pomohli institucionalizovat , jsou o jeho účelnosti přesvědčení, nebo to dělají jen ze setrvačnosti. A nebo by v tom mohlo být i uspokojení z moci něco ovládat, něčím nebo někým manipulovat.
Když jim totiž nejde poručit větru a dešti a lidé už je také přestávají poslouchat, je pro ně znásilnění času asi poslední možností, jak uspokojit své mocenské ambice.
Zdeněk Lanz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV