Falbr (ČSSD): Do diskuse, jak zlepšit život Romů, je třeba zapojit Romy samotné

22.03.2012 20:20 | Zprávy

Sociálně-demokratický europoslanec Richard Falbr dnes vystoupil na půdě Evropské komise na mimořádném jednání Evropské platformy pro začleňování Romů k vnitrostátním strategiím integrace Romů.

Falbr (ČSSD): Do diskuse, jak zlepšit život Romů, je třeba zapojit Romy samotné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý europoslanec Richard Falbr (ČSSD), šéf tripartity v Ústeckém kraji.

Jednání poskytlo všem zúčastněným příležitost vyjádřit své názory na úsilí členských států úspěšně implementovat národní strategie pro začleňování Romů.

V panelu zabývající se otázkou, jak členské státy zajistí, aby regionální a lokální orgány plnily závazky vyplývající z implementace národní strategie, europoslanec Falbr řekl: "Pokud EU usiluje o uplatnění závazných sociálních postupů k řešení sociálních otázek, členské státy začnou poukazovat na otázku subsidiarity a na tradice. Chválím Radu Evropy za program Aliance měst, který se snaží sdílet zkušenosti měst potýkajících se se stejnými problémy a program pro romské mediátory ROMED."

Richard Falbr souhlasí se sdělením Evropské komise, že členské státy nejprve potřebují zajistit, aby Romové nebyli diskriminováni, ale aby se s nimi jednalo jako s kterýmkoli jiným občanem EU, aby měli rovný přístup ke všem základním právům, která jsou zakotvena v Listině základních práv Evropské unie. Sám ale dodává, že "je potřeba do diskuse o tom, jak zlepšit život Romů v EU zapojit Romy samotné, protože ti nejlépe vědí, co jim, jako mnohdy diskriminované menšině, vadí."

Proto také europoslanec kriticky komentoval skutečnost, že ve všech pěti panelech nevystoupil s výjimkou romské poslankyně Livie Jaroka ani jeden Rom, a tak Romům nebyla dána příležitost vyjádřit se k tomu, co si vůbec o krocích Evropské komise a o vlivu na chování členských zemí v otázce romské inkluze myslí.

Evropská platforma pro začleňování Romů vznikla v prosinci roku 2008 za účelem podpory politik pro začleňování Romů a koordinace kroků všech zúčastněných stran: orgánů Evropské unie, vlád členských států, mezinárodních organizací, odborníků a představitelů romské občanské společnosti. Hlavním cílem platformy je výměna dobré praxe a zkušeností, osvědčených postupů a diskuze o přístupech mezi členskými státy.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Láska: Vy, zákonodárci, nevěříte svému státu? Nevěříte své justici?

20:06 Senátor Láska: Vy, zákonodárci, nevěříte svému státu? Nevěříte své justici?

Projev na 5. schůzi Senátu ČR 22. ledna 2025 k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 65/2022 Sb., o…