Havel (ČSSD): Evrospký komisař diplomaticky sdělil alarmující zvěsti

24.03.2012 20:09 | Zprávy

Názor Bruselu na české čerpání peněz

Havel (ČSSD): Evrospký komisař diplomaticky sdělil alarmující zvěsti
Foto: Štěpán Hašek
Popisek: Europoslanec Jiří Havel

Komisař Johannes Hahn odpověděl na mou interpelaci ohledně otázky čerpání tří operačních programů v jeho působnosti (Doprava, Životní prostředí a Regionální OP Severozápad) ze strany České republiky. Odpověď má diplomatickou podobu. Zaznívají v ní přesto skutečnosti, které mají alarmující charakter. Obsah koresponduje s tím, co komisař sdělil na své návštěvě v Praze tento týden premiéru Nečasovi.

Hahn potvrdil, že v roce 2011 došlo k problémům, které vedly k přerušení vyřizování žádostí o platby: „Zpracovávání dvou žádostí o platby pro program Podnikání a inovace bylo v roce 2011 na základě ustanovení článku 91 nařízení Rady č. 1083/2006 přerušeno. Toto přerušení bylo v roce 2011 odvoláno a došlo k obnovení plateb.“

Komisař popsal současné problémy, které vedly k tomu, že Komise avizovala další přerušení, dojde-li z české strany k podání žádosti o platbu: „Ke třem uvedeným programům, jichž se týká položená otázka, zaslala Komise varovné dopisy, ve kterých členský stát informuje, že v případě předložení žádostí by došlo k přerušení plateb. V uvedených dopisech byla rovněž podrobně uvedena opatření, která musí české úřady provést, aby byla varování odvolána.“

Komise hodnotí, že Česká republika činí kroky k nápravě, nicméně nepovažuje je za dostatečné: „Komise již akceptovala řadu preventivních a nápravných opatření navržených českými úřady, avšak na některých opatřeních je ještě třeba pracovat. České úřady u všech tří programů provádějí následný audit. Odvolání varování a obnovení plateb bude záležet na výsledcích těchto auditů.“

Výtky Komise vůči dosavadní praxi jsou příkré: „Hlavní nedostatky se týkají fungování řídicích a kontrolních systémů, uplatňování pravidel pro zadávání veřejných zakázek a celkové administrativní kapacity pro realizaci činností ve vztahu k Evropskému strukturálnímu fondu. Další problémy se týkají výběru projektů a politického zasahování do procesu technické realizace projektů.“

Po dořešení podmínek možného čerpání pak ze tří interpelací zmíněných programů (Doprava, Životní prostředí a Regionální OP Severozápad) považuje Hahn za ohrožené v roce 2012 čerpání programu Životní prostředí.

Interpretace české vlády, že o nic nejde, protože výtky má Komise k čerpání fondů v řadě zemí, je zavádějící. ČR je na jednom z posledních míst v čerpání, hrozí jí nevratné sankce a termínově už asi není schopna zdroje beze zbytku užít.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Láska: Vy, zákonodárci, nevěříte svému státu? Nevěříte své justici?

20:06 Senátor Láska: Vy, zákonodárci, nevěříte svému státu? Nevěříte své justici?

Projev na 5. schůzi Senátu ČR 22. ledna 2025 k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 65/2022 Sb., o…