„Musím se rozhodovat, nevím, co vám mám k tomu říci,“ celkem rozpačitě reagoval na dotaz ParlamentníchListů.cz starosta Haluzic František Marecký. „Vím, že mezi lidmi se kvůli tomu šíří protesty. Bude ještě jedno setkání a do té doby nebudu říkat žádné zásadní prohlášení. Ale radost z toho nemám,“ zmínil.
Po trpkých zkušenostech z roku 2014 jsou místní lidé vyděšení.
„Nemají z toho dobrý pocit. Obávají se, že vše bude pokračovat ve stejném duchu jako dřív. Že se v jednom ustoupí, pak přijdou další požadavky a další. Za čtrnáct dní bude na obci veřejné zasedání a tam se rozhodne, co uděláme. Ať se občané vyjádří, řeknou, co si o tom myslí, pozveme zástupce Vojenského technického ústavu, ať to lidem vysvětlí. Ať jim to řeknou na veřejné schůzi. Podle výsledku se bude dál pokračovat,“ podotkl. Korespondence mezi obcí a dalšími zúčastněnými stranami podle starosty probíhá. „Píší, komunikují, snaží se vysvětlovat, ale nevím, jak já to mám lidem vysvětlit? Jak mám přesvědčit lidi, že je to bezpečné, když mají zkušenost z roku 2014. Je to velmi těžké,“ dodal starosta Haluzic.
„Vím, že ze strany zbrojařů byl enormní zájem o sklady, i když představitelé státu opakovaně říkali, že k těmto účelům už areál sloužit nebude. Myslím si, že když něco řekne předseda vlády, tak by to mělo platit,“ sdělil starosta Lipové Miloslav Svárovský pro iDnes.cz. Nespokojenost dlouhodobě vyjadřuje v médiích i Zdeněk Hověžák, starosta Vlachovic, pod které Vrbětice spadají. ParlamentnímListům.cz reakci přislíbil, do uzávěrky článku se ale neozval.
V areálu ve Vrběticích na Zlínsku by se mělo vyrábět pro českou armádu asi 10.000 ručních granátů měsíčně. Výroba v objektu Vojenského technického ústavu (VTÚ) by mohla začít do konce letošního roku či do 12 měsíců od podpisu smlouvy, který se předpokládá v únoru. Jednání o zahájení výroby poznamenávají zkušenosti z roku 2014, kdy došlo k výbuchu muničních skladů. Pro místní občany to znamenalo vyrovnat se se smrtí dvou občanů a evakuaci. Nemohli také hospodařit na svých pozemcích. Nejdřív explodoval sklad s třinácti tunami vojenského materiálu, pak další s padesáti tunami. Byla to nejdelší, nejnáročnější a také nejnákladnější pyrotechnická operace v dějinách Česka.
Hejtman: stát musí garantovat bezpečnost lidí v okolí
„O výrobě granátů ve Vrběticích jsme se dozvěděli z médií. Zlínský kraj nebyl o tomto záměru ze strany státu oficiálně informován. Obrátil jsem se proto přímo na ministryni obrany. Požádal jsem ji o bližší informace a o garanci, že jde o bezpečný provoz a že našim občanům nehrozí žádné nebezpečí,“ popsal hejtman Zlínského kraje Radim Holiš pro ParlamentníListy.cz. „Na manažera krizového řízení Zlínského kraje se poté obrátil zástupce státního podniku Vojenský technický ústav a sjednal si s námi schůzku, která se uskuteční v týdnu,“ dodal.
Přímo z Ministerstva obrany kraj informace neobdržel. „Žádný kontakt.“ Hejtman Holiš nejdříve počká na plánovanou schůzku, bude chtít písemné garance, které zaručí bezpečnost pro občany. „Na tom budeme trvat,“ říká Holiš. „Stát musí garantovat, že bezpečnost lidí v okolí bude zajištěna,“ dodal hejtman.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá