Miloš Zeman je zhruba v polovině svého prezidentování. Je dobře, že se prezidentem stal zrovna Zeman a ne Karel Schwarzenberg?
Dobře to není a v tomto názoru jsem konzistentní. Nepatřil jsem mezi voliče Miloše Zemana, měl jsem jiné preference a od začátku jsem byl přesvědčen, že nebude nejlepším kandidátem. Jeho kroky a styl, jakým se chopil funkce, mě jen přesvědčil o tom, že jsem měl pravdu. Jeho kroky vnímám negativně. Prohlašuje, že by chtěl lidi spojovat a být nadstranický, ale přitom jednoznačně společnost rozděluje až polarizuje.
Vadí vám tedy nejvíc rozdělení společnosti nebo jeho politika vůči Rusku, Číně?
Má řadu kontroverzních až radikálních názorů, ale abych byl korektní, s některými souhlasím. Například s názorem na zavedení eura. Nedávno se také vyjádřil k imigrantům, když řekl: „Nikdo vás sem nezval“ a to, že jsou ekonomičtí uprchlíci. S tím také souhlasím. Vztah k Číně nebo dodržování lidských práv, návštěva v Rusku, to jsou ale kroky pro mě naprosto nepřijatelné. Dalším příkladem je debata o článku Ferdinanda Peroutky a Zemanovo až jakoby komické a trapné trvání na svém.
Ještě, než se zastavíme u některých konkrétních výroků, v čem by se změnil život v České republice, pokud by v čele státu stál Karel Schwarzenberg?
Je velkým otazníkem, při vší úctě, zda by funkci zvládal ze zdravotního hlediska. Věk už se na něm hodně podepisuje a z hlediska výkonnosti v Poslanecké sněmovně je potřeba říci, že se účastní jednání poměrně málo. Pokud bychom byli optimisté a věřili, že by zdravotně pozici zvládal, pak by se zahraničně - politické směřování republiky odehrávalo v duchu tradic a názorů Václava Havla a to je to, čemu rozumím a s čím souzním, tedy jednoznačné přihlášení k lidským právům a prozápadní orientace. Ještě před nástupem Miloše Zemana byla Česká republika brána jako jeden z hlavních hybatelů a bojovníků za lidská práva, ať už ve vztahu k Tibetu, Dalajlámovi nebo Kubě. Bohužel, tohle kormidlo prezident Zeman otáčí opačným směrem. Schwarzenberg by směr držel.
Jistě si pamatujeme prezidentovo rozhlasové vystoupení v souvislosti s Pussy Riot. Zeman se hájil, že šlo o citace. S odstupem doby: Pomohlo toto extempore prezidentovi, nebo si jím uškodil?
Možná i další příznivce získal. Myslím si, že je těžký pragmatik, slova použil záměrně a každé vyjádření má dobře promyšlené. Byl to pragmatický a chladnokrevný kalkul a opět mířil na posílení jádra svých příznivců. Taková forma je obzvlášť u prezidenta pro mě nepřijatelná, zavání populismem a oslovením nejnižších lidských pudů. Sprostá slova do úst prezidenta nikdy a nikde nepatří.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá