Arabista Pelikán skončil v karanténě na Bulovce. Toto tam zažil

28.02.2020 9:33 | Zprávy

ROZHOVOR Arabista a vysokoškolský pedagog Petr Pelikán byl po návratu z Íránu spolu se studenty Západočeské univerzity v Plzni přesunut do karantény, nejdříve na pražskou Bulovku, poté do domácí izolace, to vše kvůli koronaviru. Pro ParlamentníListy.cz Pelikán popsal, jak taková izolace vypadá, a rovněž i to, jak propuknutí nemoci zvládá Íránská islámská republika.

Arabista Pelikán skončil v karanténě na Bulovce. Toto tam zažil
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Český orientalista a analytik Petr Pelikán

Nedávno jste se vrátil z Íránu. Byl jste spolu se studenty v karanténě na Bulovce. Nyní jste v domácí izolaci. Co se vlastně dělo po vašem příletu zpět do ČR?

Ve stručnosti se to dá shrnout tak, že nás odvezli z letiště na „infekční choroby“ na Bulovku, tam nám odebrali vzorky a poslali je na rozbor. Pak nás převezli do domácí karantény. Nejsem lékař, tím méně epidemiolog, takže můj pohled je jen z pozice objektu, se kterým se něco dělalo. Z uživatelského hlediska byly některé části tohoto procesu prováděny zbytečně okázale, jinde to zase nepochopitelně drhlo. Zdálo se mi, že čím níže stáli lidé, kteří s námi něco prováděli, tím byli rozumnější a také lidštější. Konkrétní vedoucí pracovník, který to celé rozpoutal, asi chtěl ukázat svou vlastní důležitost a blýsknout se v médiích. Mohl všechno zorganizovat v klidu a bez zbytečného divadýlka.

Cítíte se nemocen?

Všem nám vyšly testy negativně. V opačném případě bychom byli v izolaci v nemocnici. A kdybych se necítil dobře, okamžitě bych to zodpovědně hlásil příslušným zdravotním orgánům.

Nicméně víme, že inkubační doba koronaviru může být až dva týdny. Během této doby může nakažený nemoc šířit, aniž by měl jakékoliv příznaky. Nemyslíte, že je tak obezřetnost namístě?

Obezřetnosti není nikdy dost!

Jak vlastně v souvislosti s koronavirem vypadá aktuálně situace v Íránu? Byla přijata nějaká opatření?

Írán je civilizovaná země s fungujícím státním aparátem. Vím, že si to u nás spousta lidí nemyslí, protože si jakýkoliv muslimský stát ztotožňují s chaosem a násilím. Írán, dřívějším jménem Persie, měl fungující státní správu už dávno před příchodem islámu a tuto tradici zachovává. Přijímá standardní zdravotní a hygienická opatření a koordinuje je s mezinárodními organizacemi.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Jonáš Kříž

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

0:01 Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „EU vnímám jako druhý Sovětský svaz spolu s RVHP, která už reguluje a zakazuje kde…