Už více než týden řešíme kauzu „syn Andreje Babiše“. Začalo to reportáží Slonkové s Kubíkem, ve které byla použita skrytá kamera. Bylo to namístě? Byla dramaticky přibarvená, nebo profesionálně odvedená? Poskytovala reálnou „munici“ k vážnému politickému útoku na Babiše? Lze v ní vidět prvky načasovaného útoku?
Všechny tyto otázky, které kladete, si kladu také. Nejsem právník, právní aspekty ať řeší právníci. Nicméně se celou svou kariéru pohybuji v mediálním prostředí a nedokážu vlastně popsat ani žánr celého díla. Něco jako hraná, emotivní rádoby investigativa? Nevím. Není to ani objektivní, ani vyvážené, je to pouze emočně jednostranné. Nechtělo se mi ani věřit, že to nějaký profík může vypustit ven a označovat to za investigativní reportáž. Ale rozumím, proč to tak bylo. Poněvadž celá ta výpověď se musela právě schovat za tyto rádoby dramatické prvky, hudbu, přehrávání, poněvadž sama o sobě měla malou vypovídací hodnotu. Každopádně byla hodně za hranicí novinářské etiky i přesto, že skrytá kamera je prostředek akceptovatelný.
Andrej Babiš okamžitě rozjel defenzivu založenou na upozorňování na synovu nemoc a na tom, že „je to kampaň“. Začal zdůrazňovat to, že svou rodinu má rád, nicméně jeho děti jsou psychicky nemocné. Média ve své většině dávala najevo, že mu to moc nevěří. Jak Babiš ustál prvotní náraz?
Víte, celé to načasování a zpracování a komunikace okolo této reportáže zvedla takovou vlnu emocí, a to i u mě, že si nedokážu moc představit, co prožíval premiér. Obzvláště pokud se to týká vašich nejbližších, kteří jsou navíc nemocní, a také pokud se to týká živé kauzy, kterou řeší policie. Premiér je silná osobnost, ale toto bylo přes čáru a tvrdí to spousta mých kolegů napříč novinářským i politickým spektrem. Toto médium tímto vstoupilo do ovlivňování politiky a zařadilo se mezi nedůvěryhodná média. Vše to vypadá produkčně samozřejmě velmi profesionálně, ale obsahově je to již na hranici bulváru a fake news. Emoce to opravdu vyeskalovalo na jedničku, to se tvůrcům povedlo. Potom je již těžké od nich rozlišovat fakta a jedou, obzvláště díky technologiím, jako lavinový efekt. Je to zajímavý fenomén.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs