Co říkáte obrovskému zájmu o členství v mediálních radách, když o členství v té televizní se uchází 90 a v rozhlasové 32 zájemců?
Internet otevírá nové možnosti, jak se o radách vůbec lidi něco dozvědí. Dřív to téma bylo vyhrazené jen informovaným. Vezměte takový hackathon ohledně zakázky za 400 milionů k dálničním známkám, ten byl vyhlášený přes LinkedIn. A lidé se dozvěděli, co takový hackathon vlastně je. Sociální sítě otevírají prostor pro zapojení veřejnosti novým způsobem. Nevím, co z hackathonu stát použije, ale tou iniciativou jsem nadšený. Stejně tak jako z velkého zájmu zasednout v mediálních radách. Rady mají být otevřené občanům a je naopak velmi žádoucí, aby se do nich zapojovali noví lidé bez zacyklených vzorců myšlení ohledně veřejnoprávních médií, bez letitých politických a profesních vazeb a bez stranických sekretariátů.
Našel byste nějakého favorita, o němž jste přesvědčen, že splňuje přesně to, co by člen kontrolního orgánu ČT a ČRo splňovat měl? Jaká kritéria by měl podle vás splňovat člen rady?
Rady jsou v systému kontroly veřejných médií laický prvek. Prvek občanské kontroly. Radní je tam za nás, za občany, nejen za diváky, média veřejné služby si víceméně platíme všichni. Není tam ani za odbornou veřejnost, za autory, střihače, zvukaře, kameramany, režiséry, herce, kteří by měli dohlížet na kvalitu pořadů. Od toho jsou profesní organizace. Správný kandidát je především ten, který ví, čeho chce dosáhnout, a vůbec chce něco dělat, je schopný od sebe oddělit vlastní názor a objektivní pohled a je schopen prosazovat opatření, která vedou ke kvalitnímu programu, názorové pluralitě a efektivnímu hospodaření. A také se nebojí se o svůj názor poprat v radě.
Jednomu z nominovaných na člena Rady ČT – Luboši Xaveru Veselému – udělil Český filmový a televizní svaz FITES v přímém přenosu České televize zvláštní cenu Citrón za podbízivý styl moderování. Moderátor si ji přišel převzít osobně a porotcům při projevu vyčetl, že sami žádnou cestu neukazují, ale snaží se zostudit tvůrce za vydatné podpory České televize. Není to od ČT až trochu trapné, když si vyřizuje tímto způsobem účty s někým, kdo si ji dovolil kritizovat, a to nejen kvůli pořadu Newsroom ČT24?
Je to jejich názor, někomu jinému se Xaver může líbit. Xaver je moderátor a s hosty si povídá, kdyby se jeho moderování lidem nelíbilo, ignorovali by ho. Pokud televizní profesionálové organizovaní ve FITES říkají, že se jim jeho moderování nelíbí, to je v pořádku, celá věc ale skřípe, když se za ně formou hlavní mediální podpory staví Česká televize, kterou Xaver dlouhodobě kritizuje, kdy měl konflikt s pořadem Newsroom a kandiduje do jejího kontrolního orgánu proti kandidátům FITESu. Tomu se říká chucpe.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník