Ekonom Křeček krotí nadšení. V Praze za metr bytu dáte tři výplaty. Krize nám hrozí kvůli EU. Česko je závislé na Němcích

02.11.2018 17:37 | Zprávy

ROZHOVOR Hlavní ekonom společnosti BHS Štěpán Křeček pro ParlamentníListy.cz popsal, v jaké kondici se momentálně nachází česká ekonomika. Věnuje se problémům, mezi které určitě patří přehřátý realitní trh. Obyčejní lidé si podle Křečka neuvědomují všechna rizika, která jim dnes při koupi nemovitosti hrozí. Jednoznačně největší problém ale Křeček spatřuje v provázanosti České ekonomiky s Evropskou unií.

Ekonom Křeček krotí nadšení. V Praze za metr bytu dáte tři výplaty. Krize nám hrozí kvůli EU. Česko je závislé na Němcích
Foto: BH Securities
Popisek: Ing. Štěpán Křeček, MBA, hlavní ekonom BH Securities

Ekonomika už několik let v řadě roste, kromě rychlého nárůstu mezd pozorujeme i rychlý nárůst cen. Týká se to prakticky všech finančních aktiv, ale i reálných aktiv, například v rámci trhu s nemovitostmi. Cena bydlení v Praze a v dalších městech vyletěla vzhůru natolik, že mladí lidé začínají přemýšlet, zda se jim vůbec vyplatí si vzít hypotéku. V jaké kondici je realitní trh?

Realitní trh se odtrhl od mzdových možností lidí s průměrnými příjmy. Není dlouhodobě udržitelné, aby lidé v Praze platili za jeden metr čtvereční třemi výplatami. Prodejní ceny bytů jsou v násobcích skutečných výrobních nákladů. Je proto zarážející, že na realitním trhu nevzniká velké množství nových stavebních projektů. Vypadá to, jako by výstavbě někdo uměle bránil.

Abychom byli konkrétní, důstojný byt pro rodinu s dvěma dětmi v Praze vyjde na 5 či více milionů korun. Bytů je málo a mnohdy je skupují spekulanti. Aby mladí rodiče vůbec dosáhli na hypotéku, musí mít nadprůměrný příjem a minimálně milion korun v úsporách. Je pravda, že se na realitním trhu nafukuje bublina?

Ceny bytů v Praze jsou skutečně nadhodnocené, což je důsledek levných hypoték a dlouhodobé zkušenosti lidí, že cena realit v České republice prakticky pořád jen roste. Na rozdíl od Spojených států či západní Evropy jsme si neprožili situace, kdy cena nemovitostí spadla o více než třetinu. Lidé proto při nákupu nemovitostí dostatečně neuvažují nad všemi riziky. U jaké jiné investice by lidé byli ochotni fixovat historicky nejvyšší cenu a zadlužit se přitom na 30 let?

V jakém časovém horizontu může na trhu dojít k zásadnímu vývoji, tedy například k propadu cen?

Z minulosti víme, že developeři v krizi k nákupu bytu raději přidají garáž a auto, jen aby nemuseli snižovat ceny. Ke snížení cen na realitním trhu tak fakticky může dojít s ročním zpožděním po propuknutí krize v ekonomice.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klára Samková: Muži chlastají, mládež už nebaví ani sex. Od vítěze voleb chci slyšet jen jedno

4:44 Klára Samková: Muži chlastají, mládež už nebaví ani sex. Od vítěze voleb chci slyšet jen jedno

Jsme kolonií a je třeba jí přestat být, chce slyšet od vítěze nadcházejících parlamentních voleb adv…