Jak hodnotíte působení nové vlády?
Zatím jsou to jen sliby, činy jsme zatím neviděli. Uvidíme, jestli za těmi slovy budou i nějaké konkrétní výsledky. Když se podívám na schůzi sněmovny, tak kromě odpovědí na interpelace a přednesu ministra Zaorálka o Ukrajině jsem žádné kroky Sobotkovy vlády vlastně neviděl.
Překvapila vás vlna reakcí na vaše prohlášení ohledně úmrtí Vasila Biľaka?
Překvapila. Šlo o klasické nedorozumění, které si snad někdo i objednal. Nic z toho, za co jsem byl obviňován, jsem neříkal. Mluvil jsem o tom, že na kroky pana Biľaka jsou různé názory a deset milionů lidí přece opravdu nemůže mít jednotný názor. Tím jsem nijak nezpochybňoval, že vojenské řešení událostí v roce 1968 bylo víc než chybou, poškodilo komunistické a dělnické hnutí nejen v Československu, ale i všude v Evropě a ve světě. Zlatá šedesátá byla dobou volných názorů a různosti, očekával se spíše politický dialog, nikoliv vojenské řešení.
Co jste říkal návrhu na vaše odvolání z postu místopředsedy sněmovny?
Paní Němcová si myslela, že deset milionů lidí si musí myslet to samé, co ona. Naštěstí tomu tak není. Když ODS navrhla moje odvolání z postu místopředsedy sněmovny, zvedla se pro mě obrovská vlna podpory, jakou jsem už dlouho nezažil. Dostával jsem stovky pozitivních dopisů denně.
Znal jste se osobně s Vasilem Biľakem?
Ne.
Jaký máte na tohoto člověka názor?
Znal jsem ho snad jen z projevů a přečetl jsem si jeho knihu pamětí. Považoval jsem ho za člověka, jehož názory mi nejsou příliš blízké. To, proč byl tak dlouho v politice, jsem se dozvěděl právě až po přečtení jeho knihy. Měl dobrý odhad na lidské charaktery. Jeho hodnocení osobností té doby je velmi zajímavé a já si potvrdil, že jeho odhad byl častokrát velmi přesný.
Můžete uvést nějaký příklad?
Například hodnocení Alexandera Dubčeka. Mluvil nejen o povrchnosti a slabosti, ale popisuje i to, jak se choval, když byl pod tlakem.
Myslíte, že mezi „starou gardou“ předlistopadového vedení KSČ by se našel někdo, kdo by nám dneska mohl něco dát?
Opravdovou politickou osobností byl podle mě Gustáv Husák. Vážím si Lubomíra Štrougala pro jeho rozhled, nadhled i organizační schopnosti. A vážím si i Miroslava Tomana, tehdejšího místopředsedy vlády. Jsou to lidé, kteří odpovídali požadavkům té doby, a snad ji i předběhli, protože dokázali tehdejší Československo přivést mezi jedny z nejvyspělejších států, a to v porovnání i se státy kapitalistickými.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Luboš Xaver Veselý