Green Deal může rozložit celou EU. Rusko svou hloupostí sbližujeme s Čínou, varuje Václav Cílek

06.12.2021 19:24 | Rozhovor

Geolog a filozof Václav Cílek hovoří o důvodech současné energetické krizi, o (ne)smysluplnosti německých emisních limitů, které osudově ovlivní celou Evropu. Předkládá svůj negativní názor na elektromobily a alternativní zdroje energie a konstatuje, že z Rusů si Evropa nemá dělat nepřátele, jinak budou vyvážet ropu a plyn čím dál tím více do Číny.

Green Deal může rozložit celou EU. Rusko svou hloupostí sbližujeme s Čínou, varuje Václav Cílek
Foto: Repro Youtube
Popisek: Geolog a filozof Václav Cílek

Jak vnímáte současnou energetickou krizi. Různí se názory, kdo za ni vlastně může a jak se bude vyvíjet situace dál. Jak to vidíte vy?

Zdražení energií o 30 až 60 procent předvídali někteří experti už před deseti lety v korelaci s avizovaným zavíráním německých atomových a uhelných elektráren.

Je to souběh několika faktorů. Například otázky klimatu nebo faktu, že během doby covidu se spotřeba energie jednoduše zvýšila atd. Podle mého názoru nás zásadní zdražování čeká v tom nadcházejícím roce.

Vy jste členem státní energetické komise. Co se tam vůbec za takovéto kritické situace odehrává? Co se tam řeší?

Například to, že ČR vyrábí poměrně levnou energii, jejíž část z různých objektivních kapacitních či transportních důvodů nemůžeme vyvézt. Ale za tuto lacinou elektřinu potom ve výsledku platíme evropské ceny. Ta cena energií u nás je přitom pouze částečně daná evropskými energetickými úřady, ale z nikoliv nepodstatné části je rovněž navýšená vinou nejrůznějších zákazů a nařízení, jež jsou domácího původu.

Zatím jste nezmínil ten slavný Green Deal, tedy zelený úděl. Jsme obětí bruselské ekoliberální politiky?

Já jsem přesvědčen, že jsme spíše obětí vlastních předpisů a vlastní neochoty zasáhnout ve prospěch zákona.

Evropský regulační úřad (ERU) je momentálně jedinou organizací, která by měla chránit zájmy zákazníků, ale přitom vidíme, že to je jenom zbožné přání, protože tento úkol ERU prostě neplní.

Německo má teď „zelenou vládu“ a v podstatě se drží svých cílů ohledně drastického snížení emisí. Nestáhnou nás Němci tímto svým pochybným závazkem také ekonomicky dolů?

Určitě to je ve hře, například se bojíme, že tím, jak se Německo stane důležitým distributorem ruského plynu (díky projektu Nord Stream 2), Němci nám budou prodávat ruský plyn i s německou přirážkou. Příští rok pocítíme ten pravý šok z toho, že právě Německo spotřebuje podstatnou část veškeré dosažitelné evropské energie. Jak tvrdí například američtí či ruští energetici, celá Evropa spěje do krize, která může trvat až osm let.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: .

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vždy Fialu hájili, najednou změna. Markéta Šichtařová hovořila s poradcem premiéra

18:35 Vždy Fialu hájili, najednou změna. Markéta Šichtařová hovořila s poradcem premiéra

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Prezident Petr Pavel vzkázal těm, co na něj minulou neděli na Národní t…