Kavárna a pravdoláska končí, jásá po slovenských volbách Petr Hampl. No a u nás?

07.03.2016 5:11 | Zprávy

ROZHOVOR „Fico zůstává reálně držitelem moci,“ reaguje na výsledky voleb na Slovensku sociolog Petr Hampl. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz kromě komentáře k rozložení politických sil Slovenska předestřel vizi, podle které dnes končí nejen Evropská unie, ale i liberální řád. „Buď se k moci dostanou jiné skupiny a systém se posune více k nacionalistickým režimům, k přímé demokracii, to je první možnost. Druhá možnost je, že se vše posune k islamizaci,“ předpokládá sociolog. Zmínil, proč čeká Babišovo hnutí rychlý konec, a sečetl průšvihy Evropské unie.

Kavárna a pravdoláska končí, jásá po slovenských volbách Petr Hampl. No a u nás?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sociolog Petr Hampl

Volby vyhrál Smer – SD s 29 procenty, druhá byla protievropská Sulíkova Svoboda a Solidarita. Do parlamentu se dostalo celkem osm stran a mezi nimi i nacionalistická uskupení jako Slovenská národní strana s necelými devíti procenty a 15 křesly a krajně pravicové uskupení Mariana Kotleby Lidová strana Naše Slovensko. Vypadá to, že ve slovenských volbách propadly strany, které hlásají většinově uznávanou proevropskou nebo snad proamerickou politiku. O čem to svědčí?

Je to tak, jak říkáte. Ten proud, který můžeme nazvat pravdoláskou, kavárnou nebo politickou korektností, zmizel. Nejde jen o to, že takové strany nebudou sestavovat vládu, ale úplně zmizely. Kdybychom to přirovnali k situaci Zeman versus kavárna, tak už se bude rozhodovat pouze mezi zemanovskými proudy.

Ale maďarská liberální strana Most Híd nebo Sieť, které mají sice jedenáct a deset mandátů, se do parlamentu dostaly. Ty nepovažujete za strany, které drží evropský směr?

Jistě, ale dostaly přes pět procent. To nejsou ani významné opoziční strany.

Když se člověk podívá na počty mandátů a vystupování jednotlivých stran, výsledkem je, že bez nacionalistických uskupení nelze sestavit vládu. Může to tak být?

Premiér Fico, i když nemůže vládnout sám, může si vybírat. Má docela široké možnosti, může sestavit vládu se SNS, Svobodou a Solidaritou, může to kombinovat. Je to na něm. Reálně zůstává držitelem moci. 

Každopádně některé strany se vymezovaly proti…

Vyčkejme. Je snadné mít před volbami silácké řeči, že s tím nebo jiným nebudu spolupracovat, druhá věc je, že volby dopadnou určitým výsledkem.

Pokud by ve Francii posílila, nebo dokonce zvítězila ve volbách Národní fronta Marine Le Penové a Velká Británie se rozhodla pro vystoupení z EU, co může následovat? „Právě teď jsme jen dvě či tři špatné volby vzdáleni od konce NATO, konce Evropské unie a možná konce liberálního řádu, jak jsme ho znali,“ píše například Anne Applebaum. Také se domníváte, že se může zavedený systém zbortit?

Nejenže je to možné, ale jisté. Citace označuje realitu v podstatě správně. Evropská unie je na konci svého životního cyklu a já bych řekl díkybohu. Za poslední roky nebyla schopná vyřešit žádný významný problém, všechno, na co bruselské centrum sáhlo, skončilo katastrofou od sociální soudržnosti přes nezaměstnanost, ekonomický růst až po podporu vědy. Navíc se přidala v posledních letech imigrace, to je největší průšvih. Také co se týká společné měny nebo podpory ekonomiky v malých státech, nic z toho nedopadlo dobře. Imigrace problém završila, miliony lidí chodí sem a tam, nikdo není schopen jim v tom nějak zabránit, ani je registrovat. Část těch lidí jsou zjevně cizí bojovníci. To znamená, že státy nejsou schopny zabránit ani tomu, aby na jejich území napochodovala armáda. Evropská unie v té podobě, jak jsme ji znali, zcela jistě končí.
S ní končí také liberální řád. To, že funguje nějaká parlamentní demokracie, kdy vládnou politické elity obyčejným lidem a v rámci elit se střídají menší skupiny jako politické strany, tento režim končí. My teď samozřejmě nevíme, jakým způsobem. Buď se k moci dostanou jiné skupiny a systém se posune k více nacionalistickým režimům, k přímé demokracii, to je první možnost. Druhá možnost je, že se vše posune k islamizaci. To znamená, že tu budou vládnout nějaké islámské skupiny. Ani v jednom ze scénářů není možné, aby liberální řád přežil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Zase jen řeči

Vy tvrdíte, jak je třeba reagovat na zpětnou vazbu od lidí. To si myslím taky. Ale pak koukám, že jste se neobtěžoval reagovat ani na jeden z dotazů zde. Tak si představujete tu komunikaci v praxi? Podle mě je to tak se vším. Jako politici něco slibujete, ale realita je pak úplně jiná.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Peníze skryté za řečmi o společných hodnotách. Švihlíková o USA a EU

18:23 Peníze skryté za řečmi o společných hodnotách. Švihlíková o USA a EU

„V EU se jedná zejména o ideologii spojenou s progresivním liberalismem, která je prolezlá nejen vlá…