Kdekoliv se komunisté dostali k moci, bylo pak lidem ještě hůř. Ten režim bude vždycky zločinný. Ministr Herman promluvil i o nebezpečí ruského imperialismu

01.03.2015 5:31 | Zprávy

ROZHOVOR Pokud se nerespektují problémy společnosti, pokud se přehlíží sociální napětí, je to hra s ohněm, varuje ministr kultury Daniel Herman. "Cesta ke zlepšování poměrů rozhodně nevede návratem poměrů do minulosti. Kdekoli se komunisti dostali k moci, ať to bylo v Evropě, Asii, Africe, dnes to nakonec vidíme třeba ve Venezuele, vždycky to stálo velké lidské oběti a hospodářský rozvrat země. Tudy cesta k nápravě rozhodně nevede. Je to slepá kolej,“ prohlásil v rozhovoru bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Daniel Herman.

Kdekoliv se komunisté dostali k moci, bylo pak lidem ještě hůř. Ten režim bude vždycky zločinný. Ministr Herman promluvil i o nebezpečí ruského imperialismu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman

Myslíte si, že je třeba výročí 25. února a jeho důsledky připomínat i po šesti desítkách let?

Jestliže i po dvou staletích vzpomínáme na Napoleona Bonaparta a po bezmála sedmi staletích na Karla IV., tím více je potřeba vzpomínat na události, které jsou bezmála součástí naší historie, našich životů. Je to velmi důležité. V loňském roce uplynulo sto let od první světové války, která se velmi výrazně zapsala do našich dějin a byla velmi výrazně připomínána. Současné 67. výročí komunistického převratu je obdobím, na které si mnoho pamětníků ještě stále vzpomíná díky vlastní zkušenosti. Máme zde pamětnickou generaci a je důležité, aby tito lidé přenášeli své zkušenosti těm, kteří už nejsou generací pamětníků, aby se tady vytvořila jakási symbióza pamětnické generace a generací nastupujících, aby se paměť neztratila.

Bohužel tyto události nejsou jen tématem k učebnicím dějepisu, jsou ale také martyrologiem, protože komunisté mají na svědomí zhruba osm tisíc lidí, kteří zahynuli ve vězeních bez rozsudků smrti. Zhruba osm set lidí bylo zavražděno na drátech, které obepínaly naši jihozápadní hranici, 248 osob bylo popraveno, mezi nimi Milada Horáková, v roce 1990 bylo vyneseno zhruba čtvrt milionu rehabilitačních rozsudků, což ukazuje ohromné číslo lidí, kteří byli přímo postiženi nespravedlivým komunistickým režimem. Každý z nich měl nějakou rodinu, to znamená, když vezmeme rodiče, děti, partnery, že jsme u čísla jednoho a půl až dvou milionů lidí, kteří přímo nesli tíži nepřízně totalitního režimu. Takže kultura připomínání v této oblasti má velký význam, aby se nezapomnělo na ty, kteří trpěli kvůli této totalitě, obdobným způsobem jako na ty, kteří trpěli v předchozích letech, v době protektorátu za druhé světové války. Takže jednoznačně odpovídám, ano, má to smysl, je třeba si tyto věci připomínat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Z čeho je financováno hnutí STAČILO?

KSČM má příspěvky od státu, ale stačilo přeci ne nebo ano? A pokud ne, tak z čeho je financováno? A je to tak, že teď už KSČM jako strana kandidovat nebude, ale budete kandidovat jako STAČILO? A jestli ano, proč vlastně stranu úplně nezrušíte, když jste de fakto založila novou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Osobní zkušenost. Zlá. Jak dopadl rozhovor s novinářkou, jejíž dokument o „dezinformátorech“ pustila ČT

9:31 Osobní zkušenost. Zlá. Jak dopadl rozhovor s novinářkou, jejíž dokument o „dezinformátorech“ pustila ČT

TÝDEN V MÉDIÍCH Nepříjemná osobní zkušenost s novinářkou Respektu, která se stala hrdinkou diskutova…