Kubera: Češi, budete potrestáni. Je čas ukázat Junckerovi a EU...

04.12.2017 16:52 | Zprávy

ROZHOVOR „Andrej Babiš každopádně vyhrál volby, to je třeba reflektovat a je nutné se s tím smířit. Má nárok být premiérem,“ říká senátor za ODS a teplický primátor Jaroslav Kubera. Sestavování menšinové vlády považuje za chybu, stejně chybně vidí ale argument, že do koalice lze jít, avšak nikoliv s Babišem jako premiérem. Upozornil, že voliči a celá společnost na devítistranovou roztříštěnost Sněmovny doplatí, a bude potrestána. Zároveň připomněl, abychom nepřeceňovali funkce předsedů výborů. Kdyby byly neplacené, zájem by prý rázem utichl. A došlo i na Evropskou unii, kde bychom se podle něj neněmli společně s kolegy z visegrádské skupiny na Junckera a další hlavouny pořádně zatlačit.

Kubera: Češi, budete potrestáni. Je čas ukázat Junckerovi a EU...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jaroslav Kubera

Jak se díváte na sestavování vlády Andrejem Babišem? Má jeho menšinová vláda šanci na získání důvěry?

Vždy říkám, že jsme strašně netrpěliví. V Německu byly volby v září, první jednání zkrachovalo a teď se sociální demokraté dohadují, zda jednat. Chceme všechno rychle a jsme nervózní z toho, jak má vláda vypadat. Každopádně Andrej Babiš vyhrál volby, to je třeba reflektovat a je nutné se s tím smířit.

Podobně jako ve Spojených státech je společnost stále roztříštěná, protože Trump vyhrál volby a někteří se s tím neumějí srovnat. Jména do české vlády jsou poměrně jistá, Babiš řekl, že z jeho strany tato jména na veřejnost neunikla, ale v Česku je lépe říci všechno rovnou dopředu, protože republika je příliš malá na to, aby se něco utajilo a všechno se vykecá.

Špatně je pokus o menšinovou vládu a správně to analyzoval Pečinka s tím, že v podsatě nejde o vládu, ale o výsledek prezidentských voleb, pak se uvidí. Babiš důvěru vlastně ani nepotřebuje, může založit vládu na tom, že bude uzobávat z programů ostatních body, které se stranám budou líbit a tam získá podporu. Vycházet to ale vždy nemusí, stačí se podívat na Piráty, kteří se rozhádali, zda odvolají, nebo neodvolají místopředsedu. Piráti jsou vůbec  zajímaví a důsledek zvláštního jevu. Mluvil o tom i končící premiér Bohuslav Sobotka.

Sociálním demokratům se nepodařilo prodat rozhazování miliard, rozhazovali tolik, že jim lidé už neprojevili ani vděčnost. A bude to zároveň dobrým testem pro Babiše, protože desítky miliard prohlasovaných v minulém období, které mají podle schválených zákonů vyplácet, nebudou triviální. Co se jednou rozdává, to se velmi obtížně odebírá, musejí se hledat další zdroje rozpočtu, což je v rozporu s tím, že hodlá snižovat daně.

Česká televize si nechala zpracovat průzkum, podle kterého by dnes ANO stále získalo 30 procent hlasů, Piráti 14 procent, ODS 12 a SPD 9,5 procenta. ČSSD a TOP 09 by se těsně do Sněmovny dostaly, ne už tak lidovci. Znovu se bude jednat o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání policií. Co ovlivňuje voliče? A co říkáte na výsledek průzkumu?

Tohle jim nic neříká, voliči trestní stíhání neberou. Zvláštní je, že kdyby stíhání hrozilo premiérovi za ODS, nedej bože ministrovi za ODS, tak by vypadl z vlády během chvíle.

Doba se změnila, Andrej Babiš je geniální stratég, umí krátká slova a výroky a voliči nemají čas se hluboce zamýšlet. Další jeho metoda je, kdy vystupuje zásadně proti a pak je to on, kdo dotáhne jednání do konce, viz OKD, a daří se mu to dobře. Krátké slogany působí.

Piráti jsou nadšeni, ale teprve se ukáží v praktické práci.

Z hlediska senátora jsem šťastný, že momentálně nic nepřijímá Sněmovna, ale do konce roku chtějí přijmout nějaký zákon ve zrychleném čtení. Každá nová vláda způsobí legislativní smršť, která nespočívá v rušení starých regulací, ale ve vymýšlení regulací nových, a už to ani nesouvisí s tím, že Andrej Babiš sestavuje menšinovou vládu. To už není vláda, stát je samostatným prvkem, na který už ani ministři nemají valný vliv, regulace nejsou politické, ale úřednické, takže stejně jako v Evropské unii je úředníků tolik, že budou vymýšlet další věci, aby si zachovali svoji práci, a většinou ovlivňují věci negativně.

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš se nechal slyšet, že v zahraničí jsou volby ovlivňovány tajnými službami a vyjádřil obavu, že se totéž děje i v České republice. Voliči mohou být ovlivňováni nejen servery prý spojenými s ruskou tajnou službou. Sešel se kvůli tomu i se Sobotkou, že se tím má zabývat. Na prohlášení reagovaly bezpečnostní a zpravodajské složky s tím, že nemají závažné informace, že by cizí služby nezákonně ovlivňovaly volby v Česku. Co vy na to?

Drahoš je poněkud nervózní. Miloš Zeman má našlápnuto, teď do toho hodil vidle ještě Topolánek, který zase odebere část hlasů. Jde o čistou nervozitu.

Všichni, když začínali na prezidenta kandidovat, tvrdili, že se nebudou vymezovat proti nikomu, to jim nevydrželo. Už se vymezují a ještě budou přitvrzovat. Volební kampaň bude krátká, protože začal advent a lidé mají více starostí s tím, kde koupit levné máslo, ne co vykládají kandidáti.

Jde o to, jak se dělají volby, proč mají být dvoudenní a také vím, jak vypadá složení komise, když za to lidé dostanou, i když ne mnoho, peníze. Sám jsem příznivcem většinového systému, ale není možné mít ve Sněmovně devět stran, to je zhůvěřilost a ještě to bude mít pro společnost důsledky. Bude potrestána za zvolení tolika subjektů. Kdyby se klauzule zvýšila z pěti na deset procent, což říkám s vědomím, že by to mohlo ohrozit i ODS, pak by se strany začaly slučovat místo toho, aby se tvořily další a další.

Co říkáte na to, že skupina Kabát se rozhodla vrátit cenu Český slavík, dokud se neukáže, zda vyřazená kapela Ortel nedostala více hlasů. Nakonec se ukázalo, že Ortel u veřejnosti vyhrál. Co si o celé situaci myslíte v souvislosti se svobodou slova a s tím, kde je hranice cenzury?

Ta hranice je relativně tenká. Před dvaceti lety stačilo, aby britský ministr sáhl slečně na koleno a musel odstoupit. Možná by ani nemusel, ale jde o davové šílenství.

Když bude někdo prosazovat referendum o vystoupení z Evropské unie, bude vyobcován hlavním proudem, ačkoliv se jedná o legitimní názor. Co je na tom, že někdo nechce být v Evropské unii, protože mu vadí byrokracie? Jsme na tom pořád stejně, kdo vystrčí laťku z plotu, je třeba mu ji uříznout. Nemusím souhlasit s každým názorem, ale je to naše právo, pokud tedy není extrémní. Na Evropskou unii by větší skupina států, než je Visegrádská čtyřka, měla přitlačit s tím, že pokud nedojde k reformě, vyvolají ve svých zemích referenda o vystoupení z Evropské unie. To by všechny Junckery a jemu podobné přinutilo, aby se pohnuli. Do té doby se nestane nic, naopak to bude jen horší.

Svoboda znamená svobodu projevu a demonstrací. Strhávají se honičky a začíná být snaha o vyobcování ze společnosti, což je cesta do pekel. Začíná se porušovat presumpce neviny, jako u antidiskriminačního zákona. Ten předpokládá, že vy máte dokazovat nevinu, nikoliv policie a soudy, a to se prosazuje velice těžko. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vidlák: Bojte se Trumpa, darmožrouti. Zažijete dezolátské peklo

9:04 Vidlák: Bojte se Trumpa, darmožrouti. Zažijete dezolátské peklo

VIDLÁKŮV TÝDEN Mají se „lepší lidé“ bát Donalda Trumpa? „Oni se bojí oprávněně. Trump těm ‚šikovným‘…