Miloš Zeman má za sebou dva a půl roku svého prezidentování. Lze říci, že tato doba byla úspěšná? Je dobře, že se prezidentem stal zrovna Zeman, a ne Karel Schwarzenberg?
Jsem velkým odpůrcem přímé volby, navíc, která vznikla populistickou poptávkou. A jak lidé volili? S tím se už nedá nic dělat. Taková je daň za demokracii. Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman jsou samozřejmě úplně jiní. Miloš Zeman je trošku od přírody provokatér, ale občas má racionální nápady. Jenže ti, kdo ho nenávidí, už tuto jeho stránku nevnímají. Pokud by se stal prezidentem Schwarzenberg, měl by odpůrců ještě více.
Mimochodem, diskuse v České republice jsou vedeny způsobem: udělat z oponenta kreténa. Nediskutuje se o problémech, ale o osobách.
Vrátit se k nepřímé volbě je teď nereálné, takže se s výsledkem musíme smířit. Prezident má vůči Karlovi obrovskou výhodu, protože dokáže oslovit širší spektrum lidí, viz například jeho výrok, že nemáme 30 milionů na Klokánky, ale peníze na uprchlíky jsou. Přitom pozadí problému už není veřejnosti známé. Tato věta nakonec zabere, a to umí Miloš Zeman dokonale.
Právě výrokem o Klokáncích si tedy posílil podle vás prezident pozici. Napadají vás teď nějaká další jeho vyjádření z oblasti imigrace nebo islámu, kterými si prospěl, nebo uškodil?
Miloš Zeman je příznivcem názorů typu, že když se uprchlíci přizpůsobí, je vše v pořádku. Pokud jde o ilegální migranty, jsou to ilegálové. Vyjadřoval se ale také o tom, že by vojáky poslal na hranice. Jenže on žádné vojáky nemá. Vždyť ozbrojené síly nejsou schopné ani početně dostatečné něco udělat. Miloš umí dokonale využít prvoplánového myšlení lidí, kteří mají svá zaměstnání, starosti, nemocné děti a nemají čas si vytvořit sledováním nejrůznějších médií přehled.
Jistě si pamatujeme prezidentovo rozhlasové vystoupení, po kterém pedagogové namítali, že prezident kazí děti. Zeman se hájil, že šlo o citace. „Ku*da sem, ku*da tam...“ S odstupem doby, pomohlo toto extempore Zemanovi, nebo si jím uškodil?
V tomto se musím prezidenta zastat. Pod mým oknem na radnici procházejí žáci asi od druhé do osmé třídy. Zhruba od čtvrté třídy jsou tyto výrazy naprosto běžné, nejčastěji používané slovo je "piča". To je jako „Banik pičo“. My starší na to nejsme zvyklí. Jiná věc je, že se slova tohoto typu nehodí k majestátu prezidenta. Prezident by se takto vyjadřovat nemusel, ale není to něco, z čeho bychom se měli zbláznit. Možná, kdyby byly odposlechy na úrovni, na jaké jsou dnes a slyšeli jsme, co říká pan prezident Masaryk v soukromí, tak bychom se všichni divili. Doba je úplně jiná.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá