Makroekonom Šulc: Čtyřicet let jsem přednášel na fakultě a mám hrozné bolení žaludku, když slyším ty učebnicové kecy kolem schodku státního rozpočtu

12.08.2015 19:33 | Zprávy

ROZHOVOR Příznivý vývoj české ekonomiky by podle makroekonoma Jaroslava Šulce měl provázet také vyrovnanější podíl na zrychleném růstu bohatství, aby pro ty, kteří vytvářejí hodnoty, nezbyly jen drobty spadlé ze stolu. Ekonomický expert ČMKOS oceňuje Sobotkovu vládu za to, že na rozdíl od té Nečasovy pochopila, že výdaje na spotřebu posílí poptávku a upevní velmi slušný ekonomický růst. Od EET žádný přínos státnímu rozpočtu nečeká, ale jde alespoň o pokus vytvořit férovější prostředí.

Makroekonom Šulc: Čtyřicet let jsem přednášel na fakultě a mám hrozné bolení žaludku, když slyším ty učebnicové kecy kolem schodku státního rozpočtu
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Makroekonom ČMKOS Jaroslav Šulc v pořadu ČT Hyde Park

Česká ekonomika hlásí v letošním roce samé dobré zprávy. V prvním čtvrtletí rostla meziročně o více než čtyři procenta, příznivý trend pokračoval i ve druhém. Nejsou to až překvapivě optimistické výsledky?

Naplňuje se vize, že by rok 2015 skutečně mohl být rokem definitivního odpoutání se z krize, která u nás začala v roce 2009 a prakticky trvala až do roku 2013. Už loňský rok byl docela zajímavým startem, i když vývoj v jednotlivých kvartálech byl nerovnoměrný. Nicméně čísla, která máme dnes k dispozici – a jde o HDP, které roste čtyřmi procenty, průmysl osmi procenty, stavební výroba rovněž – jsou opravdu vynikající a svědčí o tom, že ekonomika dohání to, co během té pětileté krize ztratila.

V situaci, kdy se ekonomice daří, neměla by vláda mít vyšší ambice než předkládat návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 70 miliard, což kritizují, ať už exministr financí Miroslav Kalousek, nebo politici ODS?

Víte, já jsem tu makroekonomii skoro čtyřicet let na fakultě přednášel a vždy mám hrozné bolení žaludku, když slyším tyhle učebnicové kecy, neumím to nazvat jinak než bláboly. Prostě ekonomika se chová úplně jinak, než se chovají učebnice makroekonomie. Pointa je v tom, že máme velmi deformovanou hospodářskou politiku. A teď to nemyslím hanlivě na kohokoli, ať jsou u vlády socialisti nebo parta kolem ODS nebo TOP 09, to je úplně jedno. Už od počátku devadesátých let, a v tom dávám velkou vinu panu exprezidentovi Václavu Klausovi, kterého si jinak jako ekonomického teoretika velmi vážím a uznávám ho, jsme přestali mít jistou osu v hospodářské politice v symbióze rozhodujících makroekonomických veličin, čili vyvážit ekonomický růst, rozpočtovou přiměřenost, optimální míru nezaměstnanosti a přijatelnou míru inflace, ať aspoň jmenuji ty hlavní. Ještě bych mohl započítat platební bilanci. Jako bylo do roku 1989 osou hospodářské politiky tempo ekonomického růstu a tomu bylo podřizováno prakticky všechno v centrálně plánované ekonomice, tak poté se osou hospodářské politiky stal schodek státního rozpočtu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vidlák: Bojte se Trumpa, darmožrouti. Zažijete dezolátské peklo

9:04 Vidlák: Bojte se Trumpa, darmožrouti. Zažijete dezolátské peklo

VIDLÁKŮV TÝDEN Mají se „lepší lidé“ bát Donalda Trumpa? „Oni se bojí oprávněně. Trump těm ‚šikovným‘…