Nikdo moc nečekal, že si Britové zvolí Brexit. Jak jste to přijal vy? Bouchl jste šampaňské?
Čekal to asi Tvůrce Vesmíru a budiž požehnán. V těchto dnech mám náběh na dnu, tak jsem na pár týdnů abstinent. V pátek ráno jsem se mrknul na anglické servery – Daily Mail už jasně hlásal WE ARE OUT – a já jsem to jel oslavit krásnou procházkou po lese a sbíráním hub. A vlastně i rozchozením dny. Nasbíral jsme dva koše masáků a tři hříbky. Do lesa mě volala Frekvence 1, co že na to říkám, tak jsem oznámil začátek konce totalitního směřování EU. Asi to natočili a odvysílali. Pak mě odtamtud vylovil Martin Veselovský na DVTV a odpoledne si mě pogriloval a napomenul, abych Evropskou komisi nenazýval totalitní.
Měl by nyní premiér David Cameron odstoupit?
Co nejdřív. A tuším, že už to oznámil, z lesa jsem to úplně nesledoval, ale kdesi jsem to už zaslechl.
Neukážou Skotové a Severní Irové Britům při návratu do EU záda? Jinými slovy, uhájí Velká Británie dosavadní hranice?
Severní Irové by byli šílenci, ledaže by všichni přestoupili na katolictví a vstoupili do Irské republiky, což se nejeví moc pravděpodobně. Skotové si to taky budou pečlivě rozmýšlet, když jsou teď od EU vzdálení pomalu jako Island.
Spisovatelka Iva Pekárková prohlásila, že jsou pro Brity mnohem přijatelnější migranti z bývalých kolonií, jako třeba Indie či Pákistán, než ekonomičtí migranti z východní Evropy jako Poláci, Češi, Ukrajinci a tak dále. Jak to vnímáte vy?
Je to pravda částečně. Indové víc a Pákistánci trochu míň mají výhodu, že mají angličtinu prakticky jako mateřštinu a hodně vysoce kvalifikovaných lidí, kteří mohou okamžitě nastoupit do práce, především v počítačové technice nebo ve zdravotnictví. Čechů tam moc není, a když, tak na nějaký krátký pobyt, pár let, naučit se jazyk a vydělat nějaké peníze. Většinou se pak vracejí domů. Ukrajinci skoro žádní.
Poláků se tam usadil skoro milion. Velmi úspěšně ve stavebnictví a údržbových službách. Některá města mají dokonce polské popelářské čety a podmínkou zaměstnání je znalost polštiny. Nejakutnější problém způsobily Bulharsko a Rumunsko, odkud přišly celé velké romské rodiny s tucty dětí na podpoře. Ti se asi budou brzy vracet domů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský