Je to už sedm let od začátku velké ekonomické krize, která začala krachem amerických bank. Během té doby se kritici současného systému snažili pomocí akcí jako Occupy Wall Street přesvědčit veřejnost, že miliardáři a „banksteři“ ji pomocí finančního systému okrádají. Mnozí odborníci, jako řecký exministr financí a ekonom Varoufakis, tepali finanční systém jako cosi založeného na bublinách, na dominanci dolaru a na neustálém snižování reálných mezd. Kam jsme se v té diskusi o současném kapitalismu za sedm let dostali? Co říci o úspěšnosti fenoménů kapitalismus, globalizace a volný trh? A jaká je jejich budoucnost, stejně jako budoucnost ekonomického řádu světa?
Nejsem ekonom, sociolog, natož filozof. Celý život jsem jen pouhý zaměstnanec a zisk poslaneckého mandátu ze mne Všeználka jako z některých jiných rozhodně neudělal. Stejně jako jiní lidé jsem hlavně ovlivněn tím, co prožívám, vidím, slyším, čtu. Přiznávám, že změnu v roce 1989 jsem chtěl a vítal. Poté alespoň pro mě a mé nejbližší okolí se také život v mnohém výrazně pozitivně změnil. Vrátit předchozí bych tak nechtěl. To však neznamená, že lze skřípání současného kapitalismu nevidět. Tak sobecký a zaslepený nejsem. Ona stačila slavná privatizace. Dnes se divíme, kolik miliard ročně ze země odcestuje do cizích i nadnárodních firem. Ale abych učeně analyzoval důvody, na to se, promiňte, necítím. Ostatně jsem příliš bezvýznamný na to, abych byl účastníkem třeba Klubu Bilderberg. A kdyby ano, byl bych zase vázán mlčením. Je však možné, že bych pak současným problémům rozuměl více. Takhle mám jako většina nás, plebejců, smůlu.
Lze současný ekonomický systém ve světě nazvat volným trhem? Není spíše diktaturou nadnárodních korporací a velkých bankovních domů, které mají vliv na americký Fed, který tiskne nekryté peníze a manipuluje světovou ekonomikou, vysílá falešné signály a nahrává spekulacím těch, kteří jsou dobře informováni a mají dobrý přístup k „levným penězům“? Není to celé založené na manipulaci místo reálné tržní hodnotě založené na nabídce a poptávce?
Jak kde a jak v čem. Volný trh je mocnými možná jenom ponechán jako taková hra pro ty „obyčejné“, tedy drobné podnikatele. Vždyť kdo si hraje, nezlobí. Právě proto vaši otázku, která svým způsobem obsahuje i možnou odpověď, jakkoliv negovat nemíním. Tuším, že spíše než nějaký volný trh je právě tohle to, co řídí a ovládá současný svět. Dokonce i politiku. Zdánlivě demokratickou.
Dám takovou provokativní otázku. Není to tak, že střední třída, již budeme široce definovat jako pracující, kteří nedostávají subvence, dotuje a živí dvě skupiny obyvatel? První jsou nepracující a nepřizpůsobiví asociálové žijící ze sociálních dávek. A druhou nadnárodní korporace a banky, jež si vymohly sobě vyhovující legislativu, které dostávají státní zakázky a dotace a levné natištěné peníze od centrálních bank? Do druhé skupiny bychom mohli zařadit i různé, ze státních peněz žijící nevládní „neziskové“ organizace, umělce či pseudovědce a pedagogy žijící ze státních grantů a subvencí… Souhlasíte, byť s jistým zjednodušením, s takovým popisem systému?
Velmi rád bych to vyvracel. Bylo by to však velmi falešné. Vnímám to podobně a je úplně fuk, jaké stranické barvy nosím. Nejspíše proto ta pravá střední třída postupně chudne. Je to s ní prostě jako s trvale přetěžovaným motorem. Je pak jen otázkou času, kdy klekne. A že to pak může znamenat velký malér, netřeba připomínat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík