Je pravdou, že Česká republika se stává pro své obyvatele jednou z nejdražších zemí Evropy? Myslí si lidé oprávněně, že si za české platy koupíme mnohem méně věcí než lidé v okolních státech? Lze tento stav v blízké budoucnosti alespoň trochu změnit?
V České republice se v porovnání s průměrem Evropské unie žije relativně dobře. V posledních letech navíc dochází k rychlému růstu mezd, který prozatím není doprovázen příliš vysokou inflací. Ve skutečnosti tak dochází k růstu životní úrovně lidí.
Abych ale vše nemaloval narůžovo, tak je nutné si uvědomit, že v České republice máme vážný problém na trhu nemovitostí. Vzhledem k výši mezd jsou nemovitosti v Česku drahé a pro mnohé lidi nedostupné. Nejhorší je situace v Praze, kde sice lidé v průměru pobírají nejvyšší mzdy, ale v poměru k cenám bydlení jsou na tom Pražané nejhůře.
Pro české domácnosti je pochopitelně jednou z největších výdajových položek jídlo. Přestože průměrná hrubá mzda v Německu (v přepočtu 95.508 Kč) je zhruba třikrát vyšší než v Česku (31.851 Kč), kupříkladu za máslo zaplatí v obou zemích kolem padesáti korun. Jak se dají poměrně vysoké ceny za potraviny v Česku vysvětlit a jakou roli v tom hrají supermarkety, které vesměs patří zahraničním vlastníkům?
Ve srovnání s Německem je na tom Česká republika velmi špatně. Ve srovnání s Německem jsou však na tom špatně skoro všechny země na světě. V Německu mají mnoho potravin levnějších a kvalitnějších, přestože Němci pobírají násobné mzdy. Problém tkví ve struktuře ekonomiky. Češi se na rozdíl od Němců zaměřují na výrobu s nižší přidanou hodnotou. Vytvořený zisk z podstatné části končí za hranicemi naší země, protože klíčové součásti hospodářství jsou vlastněny zahraničním kapitálem.
Už v první odpovědi jste zdůraznil, že v Česku je velmi drahé bydlení. Ve srovnání se zeměmi V4 nás vyjde dokonce i třikrát dráž. Kde jsou příčiny tohoto stavu?
Zatímco Praha a potažmo celá Česká republika je atraktivním místem k životu, o dalších zemích V4 se to říci nedá. K polské národnosti se hlásí přibližně 60 milionů lidí, ale v Polsku žije jen 38 milionů osob. Podobné je to na Slovensku, odkud schopní lidé utíkají do České republiky. Maďaři jsou na tom ještě hůř, když jejich podstatná část žije na Slovensku. Vysoké ceny bydlení jsou přitom přímým důsledkem poptávky Čechů a cizinců po bydlení v naší zemi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník