Procházková popisuje horké chvilky v MHD: Cizí lidé mi nadávali do očí

24.10.2012 16:32 | Zprávy

ROZHOVOR Spisovatelka Lenka Procházková byla horkým želízkem Věcí veřejných v posledních volbách do Senátu na Praze 8. Do druhého kola se ale nedostala, protože v tom prvním získala jen 5,06 procenta hlasů. Pro druhou volbu se ovšem rozhodla podpořit komunistu Jiřího Dolejše, neboť jí s ním prý pojí odmítavý postoj k církevním restitucím.

Procházková popisuje horké chvilky v MHD: Cizí lidé mi nadávali do očí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatelka Lenka Procházková, jedna z iniciátorek petice proti zákonu o církevních restitucích

„Reakce na tuto podporu byly velmi bouřlivé a poprvé v životě se mi stalo, že mě cizí lidé v MHD uráželi,“ svěřila se Procházková v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Určitě jste po senátních volbách zaznamenala zvýšený zájem o svou osobu. Jaké byly vesměs reakce lidí na vaši kandidaturu?

Zvýšenou pozornost jsem vzbudila už přesně před rokem, když jsem uveřejnila v Literárních novinách dlouhý článek s názvem Církev nemá na restituce právní nárok. Tím jsem probudila zájem veřejnosti a nelibost hodnostářů Římskokatolické církve. Ale teprve, když vláda schválila svůj návrh zákona o tzv. vyrovnání s církvemi a já jsem podala trestní oznámení, dostala jsem aspoň nějaký prostor i ve veřejnoprávních médiích. Následovala peripetie při schvalování onoho zákona sněmovnou, jejíž jednání jsem průběžně sledovala a komentovala. Dokonce jsem pro poslance uspořádala odborný seminář, kterého se zúčastnili jak historici, tak i odborníci na ústavní právo a také ekonomové. Poslanců však přišlo pramálo a návrh zákona prošel třetím čtením. Následně jej zamítl Senát. Byla jsem u toho jednání a utvrdila jsem se v tom, že v dnešní době Senát není drahým luxusem, ale bojištěm.

Moje kandidatura tedy nebyla okamžitým nápadem, ale pouze pokusem o dotažení této věci do konce. Během volební kampaně jsem se dostala do kontaktu s širokým okruhem občanů, z nichž mnozí vůbec nebyli mými čtenáři a ani se aktivně o politiku nezajímali. Rozhovory s nimi pro mě byly velkou školou. Nikdo se nedivil, že kandiduji, ale někteří litovali, že nemohu kandidovat bez podpory jakékoli strany. Po volbách se počet e-mailů snížil na svou obvyklou úroveň.

Ve druhém kole senátních voleb na Praze 8 jste podpořila komunistu Jiřího Dolejše. Odehrály se pak kvůli tomu nějaké ataky na Vás?

Samozřejmě, reakce byly velmi bouřlivé a poprvé v životě se mi stalo, že mě cizí lidé v MHD uráželi. To byla nová zkušenost. Přestože celý život jdu víceméně proti hlavnímu proudu, doposud mě lidé napadali pouze anonymně.

Budete se i nadále politicky angažovat? Oslovily Vás třeba Věci veřejné pro nějakou další spolupráci?

Určitě budu, ostatně celý život se ze své pozice politicky angažuji. Podpis Charty (Procházková je signatářka Charty 77 – pozn. red.) beru závazně a z toho pramení všechny moje aktivity proti nespravedlnostem a na obranu důstojného života občanů v této zemi. Už v roce 1994 jsem založila Spolek Šalamoun na podporu nezávislé justice a i když jsem o pět let později ze spolku z časových důvodů odešla, stále toto téma beru jako jedno z nejdůležitějších. A před posledními volbami do sněmovny iniciativa Defenestrace 2010, kterou jsem založila s Františkem Janouchem, propagovala preferenční hlasy a pomohla tak k obměně části poslanců.

Věci veřejné mi nabídly funkci stínové ministryně spravedlnosti. Na takový post se ale necítím. Jsem však za tu nabídku vděčná - je vidět, že alespoň tato strana si cení mých postojů a názorů.

Myslíte si vzhledem k tomu, jak se koalice nyní hádá kolem daňového balíčku, že vůbec ve sněmovně bude mít někdo z poslanců vůli protlačit církevní restituce?

Vůle protlačit církevní restituce je konstantně velmi silná. Záleží však na síle pozice těch, kteří na tom mají největší zájem. Myslím si, že v těchto dnech budou velmi opatrně prozkoumávat cestičky, zda by zákon v současné podobě přece jen nebylo možné odhlasovat. Zcela určitě nepůjdou do hlasování na blind.

Církevní restituce se ale mají v Poslanecké sněmovně projednávat opětovně již příští úterý, tedy 30. října, pokud poslanci normu opět nevyřadí ze svého programu. Máte už nějaké informace o tom, co bude s tímto zákonem dál? Myslím tím, jestli se k Vám už dostala ta informace, že by se případně s církvemi "rozjelo" úplně nové jednání o vyrovnání.

V médiích proběhla informace o možném novém jednání s církvemi. Já jsem kandidovala do Senátu se záměrem navrhnout spolu s dalšími stejně smýšlejícími senátory zákon O odluce církve od státu s návazností na principy, které v této věci zastával T. G. Masaryk. Současný návrh zákona si zaslouží být zašlapán do bahna zapomnění a jsem si jista, že k tomu nakonec dojde. Ostatně má trestní oznámení na vládu a kardinála Duku jsou sice odložena, ale to neznamená, že nebudou znovu zvednuta a šetřena.

Na čem nyní pracujete? Hnula se již v České televizi situace kolem natáčení filmu o životě Jana Masaryka, k němuž jste napsala scénář?

Záležitost se stornováním výroby tohoto filmu Českou televizí je stále záhadná. Nyní pracuji společně s kreslířem Lukášem Fibrichem na historickém románu Bílá Hora. Bude to takzvaný grafický román, čili vyprávění je formou obrázků a dialogů. Také dokončuji poslední verzi divadelní hry o Fidelu Castrovi s názvem Apoštol zachycující rozhodující momenty ze srpna 1968, v nichž napadené Československu ztratilo podporu Kuby.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozavírat opozici. Teď se to může stát i tady. Foldyna žasne, co si vláda se zákonem dovolila

15:30 Pozavírat opozici. Teď se to může stát i tady. Foldyna žasne, co si vláda se zákonem dovolila

Petra Fiala se svou „vládou národního ponížení“ může vládnout i po podzimních volbách. ParlamentnímL…