„Reakce na tuto podporu byly velmi bouřlivé a poprvé v životě se mi stalo, že mě cizí lidé v MHD uráželi,“ svěřila se Procházková v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.
Určitě jste po senátních volbách zaznamenala zvýšený zájem o svou osobu. Jaké byly vesměs reakce lidí na vaši kandidaturu?
Zvýšenou pozornost jsem vzbudila už přesně před rokem, když jsem uveřejnila v Literárních novinách dlouhý článek s názvem Církev nemá na restituce právní nárok. Tím jsem probudila zájem veřejnosti a nelibost hodnostářů Římskokatolické církve. Ale teprve, když vláda schválila svůj návrh zákona o tzv. vyrovnání s církvemi a já jsem podala trestní oznámení, dostala jsem aspoň nějaký prostor i ve veřejnoprávních médiích. Následovala peripetie při schvalování onoho zákona sněmovnou, jejíž jednání jsem průběžně sledovala a komentovala. Dokonce jsem pro poslance uspořádala odborný seminář, kterého se zúčastnili jak historici, tak i odborníci na ústavní právo a také ekonomové. Poslanců však přišlo pramálo a návrh zákona prošel třetím čtením. Následně jej zamítl Senát. Byla jsem u toho jednání a utvrdila jsem se v tom, že v dnešní době Senát není drahým luxusem, ale bojištěm.
- TÉMA: Miliardy pro církve
Moje kandidatura tedy nebyla okamžitým nápadem, ale pouze pokusem o dotažení této věci do konce. Během volební kampaně jsem se dostala do kontaktu s širokým okruhem občanů, z nichž mnozí vůbec nebyli mými čtenáři a ani se aktivně o politiku nezajímali. Rozhovory s nimi pro mě byly velkou školou. Nikdo se nedivil, že kandiduji, ale někteří litovali, že nemohu kandidovat bez podpory jakékoli strany. Po volbách se počet e-mailů snížil na svou obvyklou úroveň.
Ve druhém kole senátních voleb na Praze 8 jste podpořila komunistu Jiřího Dolejše. Odehrály se pak kvůli tomu nějaké ataky na Vás?
Samozřejmě, reakce byly velmi bouřlivé a poprvé v životě se mi stalo, že mě cizí lidé v MHD uráželi. To byla nová zkušenost. Přestože celý život jdu víceméně proti hlavnímu proudu, doposud mě lidé napadali pouze anonymně.
Budete se i nadále politicky angažovat? Oslovily Vás třeba Věci veřejné pro nějakou další spolupráci?
Určitě budu, ostatně celý život se ze své pozice politicky angažuji. Podpis Charty (Procházková je signatářka Charty 77 – pozn. red.) beru závazně a z toho pramení všechny moje aktivity proti nespravedlnostem a na obranu důstojného života občanů v této zemi. Už v roce 1994 jsem založila Spolek Šalamoun na podporu nezávislé justice a i když jsem o pět let později ze spolku z časových důvodů odešla, stále toto téma beru jako jedno z nejdůležitějších. A před posledními volbami do sněmovny iniciativa Defenestrace 2010, kterou jsem založila s Františkem Janouchem, propagovala preferenční hlasy a pomohla tak k obměně části poslanců.
Věci veřejné mi nabídly funkci stínové ministryně spravedlnosti. Na takový post se ale necítím. Jsem však za tu nabídku vděčná - je vidět, že alespoň tato strana si cení mých postojů a názorů.
Myslíte si vzhledem k tomu, jak se koalice nyní hádá kolem daňového balíčku, že vůbec ve sněmovně bude mít někdo z poslanců vůli protlačit církevní restituce?
Vůle protlačit církevní restituce je konstantně velmi silná. Záleží však na síle pozice těch, kteří na tom mají největší zájem. Myslím si, že v těchto dnech budou velmi opatrně prozkoumávat cestičky, zda by zákon v současné podobě přece jen nebylo možné odhlasovat. Zcela určitě nepůjdou do hlasování na blind.
Církevní restituce se ale mají v Poslanecké sněmovně projednávat opětovně již příští úterý, tedy 30. října, pokud poslanci normu opět nevyřadí ze svého programu. Máte už nějaké informace o tom, co bude s tímto zákonem dál? Myslím tím, jestli se k Vám už dostala ta informace, že by se případně s církvemi "rozjelo" úplně nové jednání o vyrovnání.
V médiích proběhla informace o možném novém jednání s církvemi. Já jsem kandidovala do Senátu se záměrem navrhnout spolu s dalšími stejně smýšlejícími senátory zákon O odluce církve od státu s návazností na principy, které v této věci zastával T. G. Masaryk. Současný návrh zákona si zaslouží být zašlapán do bahna zapomnění a jsem si jista, že k tomu nakonec dojde. Ostatně má trestní oznámení na vládu a kardinála Duku jsou sice odložena, ale to neznamená, že nebudou znovu zvednuta a šetřena.
Na čem nyní pracujete? Hnula se již v České televizi situace kolem natáčení filmu o životě Jana Masaryka, k němuž jste napsala scénář?
Záležitost se stornováním výroby tohoto filmu Českou televizí je stále záhadná. Nyní pracuji společně s kreslířem Lukášem Fibrichem na historickém románu Bílá Hora. Bude to takzvaný grafický román, čili vyprávění je formou obrázků a dialogů. Také dokončuji poslední verzi divadelní hry o Fidelu Castrovi s názvem Apoštol zachycující rozhodující momenty ze srpna 1968, v nichž napadené Československu ztratilo podporu Kuby.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová