Jako zemědělec a regionální výrobce potravin jste narazil na kontroly, jak tvrdíte, na doslova „buzerační“ kontroly malých českých producentů. Je to účelové? Proč raději nekontrolují dovozy nekvalitních potravin a řetězce?
Ano, narazil a mnohokrát, je to nekonečný příběh. Je jich moc a nemají často co dělat, tak se jim hodí každý podnikatel. Navíc si mnozí tito úředníci na malých doslova „hojí své potlačené ego“ či problémy osobního charakteru. Je v tom dokonce často i závist vůči podnikatelům jako takovým. Mají představu, že podnikatel je vykořisťovatel a oni oběti pracující ve státní správě za mrzký peníz. To je i pozůstatek z komunismu, kdy všichni měli všechno a nikdo prakticky nic. Do velkých firem nechodí, ty by na ně poslali tiskovou mluvčí nebo právníky, u malých uspějí téměř vždy. Když chcete psa bít, hůl si vždy najdete, říká staré české přísloví.
A kde je zakopaný pes?
Víte, problém je v tom, že zpracovatelský průmysl v ČR zklamal a mnohé zpracovatelské firmy v ČR zanikly. Buď v 90. letech byly vytunelovány v divoké privatizaci, nebo zmizely v posledních letech díky snižování živočišné výroby. V ČR také zmizelo mnoho prvovýrobců hlavně v živočišné výrobě, a to zhruba tak o polovinu, někde až o dvě třetiny. Počet kontrolních orgánů ovšem zůstal stejný, dokonce počet kontrolorů se zvýšil v zájmu „ochrany spotřebitele“. Ale před kým nás chrání? Před námi?
Na hranicích by všichni měli stát a kontrolovat kamiony potravinového odpadu z Polska či Německa. Ale to je moc práce. Malý výrobce tak čelí dvakrát až třikrát vyšším kontrolám a je tak dnes vystavován obrovskému a nesmyslnému tlaku ze strany českých kontrolních orgánů. Tuto nadměrnou kontrolu malých a drobných zpracovatelů je potřeba okamžitě řešit a nalézt konstruktivní řešení, o což se nyní pokouším i v rámci komunikace s ministrem zemědělství. Takhle to opravdu dál nejde.
A co s tím?
Vidím jediné řešení. Sloučit některé kontrolní orgány v jeden a dramaticky snížit počet lidí v nich. To bude opravdová pomoc pro malé a střední podnikatele. Doufám, že zítra na mě nepřijde kontrola (smích). Ale vůbec bych se nedivil, někdy to hraničí až se šikanou.
V roce 1990 bylo v ČR 5 milionů prasat a nyní jich je asi 1,6 milionu. Pokud jde o skot, tak tam ten pokles je z 3,5 milionu na 1,4 milionu. Výměra plochy brambor se scvrkla na pouhých 24 tisíc hektarů, když v devadesátých letech minulého století to bylo víc než čtyřnásobek – 110 tisíc hektarů. Pokud jde o cukrovku, tak je pokles ze 120 tisíc hektarů v roce 1990 na současných 61 tisíc… Kde je příčina a co s tím dělat?
Ptáte se, kde je příčina? Řeknu vám to asi tak. Při vstupu do EU vláda podcenila zemědělskou politiku, vyjednala velmi nevýhodné podmínky a západní země nás nyní zaváží levnými, silně dotovanými potravinami. Zahraniční zemědělci nejen, že naplno využívají velké podpory domácích vlád, ale jsou tak schopni vyrábět levněji. Začali ve velkém v ČR skupovat zemědělskou půdu s jediným cílem, udělat z nás zemi závislou na jejich produkci potravin. Jednou budeme nájemci ve vlastní zemi.
V Rakousku si zahraniční subjekt či osoba nekoupí ani metr zemědělské půdy a také jsou v EU. Není to divné? To je pro mě, zejména jako pro poslance a zároveň zemědělce, absolutně nepřijatelné. Pohybujeme se sice v prostoru volného trhu, někteří kolegové ze „staré patnáctky“ jsou si ale evidentně rovnější. Tyto nevyváženosti v dotační politice je proto zapotřebí kompenzovat národní agrární politikou. Živočišnou výrobu jsme léta dělali vlastně jen z lásky a ve snaze zachovat v ČR soběstačnost. A nyní máme výsledky. Velmi malou hustotu skotu na hektar půdy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík