Tři roky s covidem. Imunoložka Krátká varuje před tím, co si vakcinologové nepřipouštějí

27.06.2022 17:43 | Rozhovor

Před podzimní covidovou vlnou se chystá nová kampaň ministerstva zdravotnictví. „Sama jsem zvědavá, jak bude efektivní a jak bude vypadat. Mrtví lidé v pytlích loni na podzim byli daleko za hranicí etiky. Může být ještě něco horšího?“ ptá se imunoložka Zuzana Krátká. Spoluzakladatelka Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků tvrdí, že covid je démonizován a očkování přeceňováno. S četností aplikací vakcíny bude riziko závažných vedlejších nežádoucích účinků po očkování stoupat. To si ale vakcinologové buď nepřipouštějí, nebo prostě zase mlží.

Tři roky s covidem. Imunoložka Krátká varuje před tím, co si vakcinologové nepřipouštějí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bioložka a imunoložka RNDr. Zuzana Krátká Ph.D.

Už zase čteme a slýcháme, že se máme připravit na podzimní covidovou vlnu. Mezitím se dostal na veřejnost výrok generálního tajemníka WHO Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse, který v soukromém hovoru prohlásil, že koronavirus unikl z čínské laboratoře ve Wu-chanu po „katastrofické nehodě" v roce 2019. Přitom oficiálně Světová zdravotnická organizace tvrdí, že všechny hypotézy ohledně původu covidové pandemie zůstávají na stole. Jaký je tedy momentálně stav poznání o původu covidu? A vy sama máte hotový názor, který už berete za definitivní?

Delší dobu se přikláním k hypotéze, že v tomto onemocnění netopýři drápky nemají a že šlo v lepším případě o nešťastnou shodu náhod vedoucích k tragické nehodě. Ale uvidíme, jak tento příběh nakonec skončí a zda se vůbec někdy dozvíme, jak to skutečně bylo. WHO chtěla zatajit pravdu a dělala vše pro to, aby vyšla najevo až po dlouhé době. Omluví se někdy někdo těm lidem, kteří upozorňovali na příliš mnoho divných skutečností? Například doktorce Pekové? Je možné, že některé firmy mohly být na počátku roku 2020 na epidemii připravenější než jiné? Až neskutečně rychle byly vyvinuty a prodávány diagnostické soupravy na detekci viru. Velmi brzy byly soupravy na detekci protilátek. A vakcína byla k dispozici a otestována také v rekordně krátkém čase. Tehdy nám to přišlo jako vítězství vědců. Jenže situace se opakovala letos i v případě opičích neštovic. Opět byl farmaceutický průmysl připraven.

Farmaceutický průmysl připraven byl a nyní to vypadá, že na covidový podzim bude připraveno i Česko. Dozvěděli jsme se, že ministerstvo zdravotnictví objednalo více než 48 milionů dávek vakcín proti covidu, z čehož 37,5 milionu dávek tvoří objednávky od firmy Pfizer. Nemáme se při takovém množství dávek už čeho bát?

Miliony vakcín máme ve skladech. Některé prý poputují do Afriky, zbytek asi do spalovny, za kterou zaplatíme další velkou sumu peněz. Lidí ochotných nechat se očkovat čtvrtou dávkou bude pár milionů a tito lidé budou chtít novou vakcínu, která snad bude vůči omikronu účinnější. Zatím u nás k dispozici není a nevíme, kdy bude. Experti už ale netvrdí, že očkovaní lidé neonemocní. Naopak nyní už tvrdí, že bude třeba nosit respirátory jako prevenci. To je zcela zásadní informace a netuším tedy, co je ten bonus navíc. V loňském roce byla klíčovou dezinformací poskytovanou v zájmu vyššího dobra informace, že „očkovaný člověk není infekční, a tudíž se nemusí testovat“.

Na rozdíl od nás laiků, kteří svůj postoj k očkování proti covidu formovali na základě zpráv v médiích, vyjádření politiků nebo odborníků, jejichž názory se oficiální linii i mainstreamovým médiím hodily, tak vás odbornost předurčuje k tomu, abyste se tímto ovlivnit nedala a utvořila si názor sama. Jaký je?

Nezavrhuji očkování proti covidu zcela, ale nejsem již jeho zastáncem. Pro některé lidi je vhodné očkování boostrem, ale je třeba pečlivě zvažovat pro a proti. Dlouhodobou imunitu navodí pouze prodělání infekce, jen tak se nastaví slizniční imunita a imunita lépe reagující proti různým mutacím. Chtěla bych hlavně apelovat na lékaře, aby mysleli na to, že svým doporučením nesmí poškodit pacienta. Měli by velmi pečlivě u každého člověka zvážit, kolik má dávek, zda již měl, nebo neměl covid, zda a jaké má zdravotní problémy, zda nemá celkové onemocnění, které může očkování zhoršit, zohlednit, zda je například obézní a podobně. Věk není hlavním rozhodovacím kritériem, jak se nám snaží namluvit ministerstvo. Osmdesátiletý člověk, který prodělal covid, je vůči nákaze odolný. V současné době není problém použít jako jedno z kritérií i vyšetření protilátek a buněčné imunity, jen si ho většinou pacient musí zaplatit. A hlavně základem je dobrovolný, nikoliv naléháním vynucený souhlas pacienta.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Jiří Hroník



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…