Vy na svém Facebooku často sdílíte různé příspěvky týkající se migrantů, islámu. Jak vidíte vývoj uprchlické krize, co si o celém tom problému myslíte?
Pro mne je to hrůza. Vítači říkají, že je panika ohledně muslimských imigrantů, a přitom tady žádné nemáme. Tak ale přece zaplať pánbůh, že jich tady zatím moc nemáme. Protože až tady budou, tak bude pozdě. Vždyť se podívejte, co se děje ve Francii, v Německu, ve Švédsku... To chtějí něco dělat teprve, až ten průšvih tady bude? To se přece musí řešit už dopředu. Paní Merkelová, bývalá vysoká svazácká funkcionářka, ta tady bude moralizovat? Říkat, že nechceme pomáhat? Přece už v polovině minulého století, když byla v Řecku občanská válka, tak sem k nám emigrovalo na 12 000 Řeků. Aklimatizovali se tady krásně. I já jsem měl několik spolužáků z Řecka. A bylo to naprosto v klidu. Udržují si tady své národní zvyky a nikomu nevadí. V Brně je veliká řecká komunita a je to v pohodě. A hlavně tam není žádná agrese. Ani z naší strany tam rozhodně není nějaká nenávist nebo netolerance. A kolik je tady Ukrajinců. Několik jich bydlí tady vedle mne, pracují, nikomu neškodí a jsou v klidu. Kolik lidí sem z Ukrajiny už uteklo. Nebo co tady je Vietnamců a nejsou žádné problémy.
A jak ale tedy vidíte možnost začlenění těch migrantů, kteří do Evropy přicházejí nyní z muslimských zemí?
Já jsem se o to zajímal a na internetu jsem si našel Korán. Občas si ho pročítám. A je to docela hrůza, co se jim hustí do hlavy. To je absolutní netolerance. Kdyby se to mělo brát doslova, tak je to opravdu špatné. A to jejich právo šaría, mnohoženství, sňatky s malými dívkami, halal porážky... Všude, kde se zabydlují, tak je prosazují.
Velkou diskusi ohledně migrantů vyvolávají takzvané kvóty…
To je úplná hrůza. Jaké kvóty? A proč?
V poslední době se mluví o tom, zda by bylo dobré mít referendum ohledně setrvání nebo odchodu z EU. Co si o tom myslíte?
My jsme vstupovali do Evropské unie referendem. Já nesouhlasím s tím, jak říká Okamura, aby referendum bylo na všechno. Jsou určité odborné věci, u kterých je zbytečné, aby se normální člověk angažoval a vyjadřoval, když do toho nevidí. Ale politické a všeobecné záležitosti, to ano. Nejsme národ blbců. I když to někteří, dokonce i mí kolegové, tvrdí. To mi připadá dost hrozné.
Takže vy byste referendum ohledně EU schválil?
Nejsem pro vystoupení z Unie. Ale když jsme rozhodovali v referendu o vstupu, tak proč bychom nemohli rozhodovat o eventuálním výstupu. I když já bych pro výstup opravdu nebyl. Já jsem se do Evropské unie těšil. Štve mě akorát to, jak ta EU funguje. Připadá mi to jako „Evropský svaz“. Jako byl Sovětský svaz, tak najednou „Evropský svaz“ tady diktuje věci, do kterých nemá vůbec co mluvit. Proč? Vždyť jsou věci, o kterých si snad národ může rozhodovat sám. Evropa je veliká. Úplně jiné tradice jsou například ve Švédsku, v Řecku, ve Slovinsku nebo v Německu. Navíc ta krize toho stěhování národů je vyvolaná tím, co se dělo v historii. A my, ani Poláci, ani Maďaři, Bulhaři nebo Slováci jsme nikdy neměli nikde žádnou kolonii, kde bychom někoho vykořisťovali. Tak proč bychom se teď na tomto měli podílet?
Kancléřka Angela Merkelová ve videovzkazu účastníkům neformálního summitu EU připomněla, že některé státy z rozpočtu EU čerpají víc, než do něj přispívají, aby podpořily svůj hospodářký rozvoj. Přitom nechtějí uprchlíky. A přišla i další a ostřejší výzva. EU budou kvůli Brexitu chybět peníze, a kancléřka tak přichází s návrhem, jak nedostatek financí řešit. Ve svém vystoupení v Bundestagu Merkelová avizovala, že by mělo být nové přerozdělování finančních příspěvků jednotlivým státům Evropské unie podmíněno splněním určitých závazků. Konkrétně jmenovala přijetí uprchlíků, kterému se zejména Polsko, Maďarsko, Slovensko a Česká republika stále brání. Co si o tom myslíte? Je dobře, že podmiňuje přerozdělování finančních příspěvků tímto? Má v tomto směru pravdu?
Nemá. Já myslím, že vstupem do EU jsme samozřejmě hodně získali, ale také jsme hodně ztratili. Díky tomu zkrachovala spousta firem, které existovaly do té doby velice dobře. Podívejme se třeba na textilní průmysl. Můj strýc dělal v OP Prostějov. A ukazoval mi, že i za totáče tam šili obleky, kde bylo napsáno made in England. Fungovalo to a šili krásné věci. A dnes ta fabrika už neexistuje. V Brně textilní průmysl – Vlněna, Mosilana… Prožil jsem v Brně spoustu let, vím, jak to tam fungovalo a jak to nakonec zkrachovalo. Jak dopadl strojírenský průmysl? Já jsem původně Olomoučák a můj táta dělal vedoucího závodní jídelny v Moravských železárnách. To byla obrovská fabrika, která něco znamenala. Všechno krachlo, a to i druhé železárny Petra Bezruče, které tam byly. Všechno to tam chátrá, nikdo se o to nestará.
Myslíte, že se právě na tom podepsal vstup do Evropské unie?
No určitě svým způsobem taky. Tady byla podle mne veliká chyba, že se tehdy udělalo, myslím, dvouleté období bez placení daně, aby sem nalákali investory. Oni tady dva roky makali, neplatili daně, odváděli si jen zisky. Po dvou letech to nechali zkrachovat a odešli jinam. Samozřejmě toho jen využili. To je přece hospodářství postavené na hlavu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora