Vánoční křesťanští poutníci v Betlémě rok od roku zaznamenávají úbytek křesťanských témat a počtu křesťanů. Letos to zaznamenala i média a tážou se, zda v Ježíšově rodišti ještě zbude na něho nějaká vzpomínka. Jakou to má historii a příčiny?
Mezi převážně muslimskou populací Judeje a Samaří, tehdy zvaných Západní břeh Jordánu, dnes území pod palestinskou správou, byl Betlém téměř stoprocentně křesťanský, 85 % ještě v 70. letech minulého století. Jezdilo se tam jednoduše autobusem z Jeruzaléma, 10 km vzdáleného. Hemžilo se to křesťanskými symboly a na restauracích se pyšně vyjímaly nápisy „zde se podává vepřové“. Sekulární Izraelci si sem jezdívali kulinárně zahřešit. Po předání do palestinské správy v roce 1993 se křesťanská populace začala vytrácet a koncem 90. let už tvořila necelou polovinu. Odcházela částečně z důvodů ekonomických, částečně následkem perzekuce ze strany početně sílících a nábožensky zfanatizovaných muslimů nedodržujících oficiální zákon o náboženské rovnoprávnosti.
Dnes se křesťanská populace odhaduje na necelých patnáct procent. Muslimské zastrašování místních křesťanů je stále častější včetně fyzického násilí i ze strany palestinské policie. Časté je poškozování kostelů. Místním křesťanům se nedostává téměř žádné materiální, politické ani mediální podpory ze strany lidskoprávních organizací na Západě. Kromě samozřejmě takových „zpráv“, které ze všeho viní Izrael. A zamlčují třeba i to, že někteří arabští křesťané se z palestinské správy stěhují do Izraele, čímž jej činí jediným státem Blízkého a Středního východu, jehož křesťanská populace početně roste.
Podrobněji o perzekuci křesťanů muslimy informují mezinárodní křesťanské organizace jako Open Doors, která otevřeně hovoří výslovně o „islámském útlaku“ křesťanů a dokumentuje konkrétní útoky, na osoby i na kostely včetně třeba únosů a násilných konverzí na islám. Hodně známý byl případ zatčení protestantského pastora za trestný čin „propagování normalizace vztahů s Izraelem“.
V médích ale na to celkově panuje cenzura nebo autocenzura z obav, aby nevycházelo najevo, že Palestinci perzekvují Palestince a nenarušovalo to obecný narativ „jediný padouch Izrael.“ A taky ještě Trump, jehož politika vůči Izraeli a Palestině prý provokovala muslimy k větší nenávisti vůči křesťanům. Akorát že ta perzekuce nezeslábla, ani když Biden tu politiku obrátil naruby.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jaroslav Polanský