Podle hejtmana Martina Havla jde o dlouhodobou snahu kraje jednak udržet vodu v krajině, dále díky stavbě a provozu přehrady zajistit pro obyvatele kraje nová pracovní místa, ale najít i možné energetické využití. Vodní nádrž v Hlubocké Pile by navíc vznikla v lokalitě, kde by nenarušila životní prostředí a nebylo by nutné kvůli stavbě například přesídlit obyvatelstvo. Poslankyně Parlamentu ČR Markéta Wernerová upozornila, že se myšlenka stavby přehrady nicméně v poslední době potýká s negativním stanoviskem ministerstva obrany, nepočítá se s ní ani mezi prioritami ministerstva zemědělství. „Naším cílem přitom není poškodit oblast pro odborné zázemí a výcvik armády, spíše chceme najít možný způsob koexistence vodního díla a vojenského prostoru,“ dodala. Ministr Stropnický ji ujistil, že na jedné straně vnímá problém se zásobováním vodou, který trápí ČR i celou Evropu, ale na druhé straně zdůraznil, že narůstá výcviková činnost armády vzhledem k bezpečnostní situaci v zemi a vojenský újezd Hradiště navíc pravidelně využívají i zahraniční jednotky.
Zástupci kraje i ministerstva se v závěru dohodli, že vznikne pracovní skupina, v níž bude Karlovarský kraj spolupracovat s ministerstvem obrany a s odborníky podniku Povodí Ohře. Skupina bude mít za úkol najít východisko pro možnou budoucí realizaci záměru.
Plánovaná vodní nádrž Hlubocká Pila by se měla nacházet na hranici Ústeckého a Karlovarského kraje přímo na území vojenského újezdu. Přehrada by měla mít rozlohu 76, 4 hektaru a objem 11 milionů metrů krychlových.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV