Kerlesová (Trikolóra): Jihočeský kraj mohl mít roušky už před týdnem, na ty od státu stále čeká

22.03.2020 11:40 | Zprávy

Jihočeský kraj mohl mít ochranné roušky pro obyvatele, zdravotníky a zaměstnance sociálních služeb už před týdnem. Na nabídku statisíců ústenek, kterou získal od soukromého dodavatele, ale nezareagoval. Na ochranné roušky od státu přitom stále čeká.

Kerlesová (Trikolóra): Jihočeský kraj mohl mít roušky už před týdnem, na ty od státu stále čeká
Foto: Trikolóra
Popisek: Trikolóra

Jihočeský kraj dnes začíná zdravotníkům a pracovníkům sociálních služeb distribuovat respirátory FFP2 od ministerstva vnitra a dodávku dalších ochranných pomůcek, například i roušek, očekává dle svého tiskového oddělení v příštích dnech. Už dříve přitom dostal nabídku na dodávku statisíců ochranných roušek a tisíců různých jednorázových ochranných obleků. Nezareagoval. Nereagovaly ani vláda ani ministerstvo zdravotnictví. Ani šéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula, ani premiér Andrej Babiš.

„Dobrý den, pracuji v Rakousku nedaleko Lince v malé rodinné firmě, která se zabývá výrobou ochranných obleků pro armády různých zemí světa, ale i nákupem a prodejem ochranných jednorázových prostředků. Vím, že skladem máme pár stovek tisíc ochranných roušek a tisíce různých jednorázových ochranných obleků. Zboží dodáváme např. farmaceutickým koncernům nebo do potravinářského průmyslu. Věřím, že by tato firma mohla pomoci v tíživé situaci, ve které se naše republika nachází. Pokud je mi známo, Rakousko dosud neuvalilo žádné omezení na vývoz těchto prostředků. V případě zájmu o více informací mě neváhejte kontaktovat.“ Email v tomto znění poslal Jihočech Prokop Böhm na několik adres. V sobotu 14. března na emaily vlády, ministerstva zdravotnictví, Andreje Babiše a Romana Prymuly. O den později ještě vedení českobudějovické nemocnice.

Nezareagoval nikdo, kromě předsedy představenstva Nemocnice České Budějovice Michala Šnorka. Ten odpověděl následovně: „Dobrý den, velmi Vám děkujeme za nabídku pomoci, které si velmi vážíme. Po domluvě krizového štábu Jihočeského kraje jsme Vaši nabídku na pomoc předali kraji, kde budou shromažďovány požadavky a bude řešeno centrálně. V případě potřeby využití se Vám ozvou buď přímo z Jihočeského kraje nebo prostřednictvím nás.“

„Ani do úterý se mi nikdo neozval. Mezitím jsem se o rouškách zmiňoval i známým. Ti to začali hned řešit a nakoupili přes 60 tisíc kusů v celkové ceně kolem 400 tisíc korun,“ řekl Prokop Böhm.

Roušky z rakouského skladu se k Jihočechům v tomto týdnu už dostaly. Od středy je zdarma po celých jižních Čechách rozdávali členové a příznivci hnutí Trikolóra. Právě předseda jihočeské Trikolóry Dalibor Uhlíř je totiž společně s dalšími členy hnutí koupil. „I když jsem původně tyto peníze chtěl vložit do kampaně Trikolóry pro podzimní krajské volby, ani chvíli jsem neváhal a koupil jsem to, co bylo v danou chvíli nejpotřebnější. Roušky lidé zoufale sháněli už několik dní, proto jsme se rozhodli, že jim je dáme,“ řekl Dalibor Uhlíř.

Členové a sympatizanti hnutí Trikolóra roušky rozdávali ve všech okresech. „Připravili jsme spravedlivou distribuci po regionu dle počtu obyvatel. Naši dobrovolníci je rozdávali v obchodech, na poštách, na čerpacích stanicích, v lékárnách, ordinacích, ve školkách, v bankách i lidem v ulicích. Prostě těm, kteří byli ohroženi nejvíce, protože byli takzvaně v první linii. Roušky jsme předali ale i ve větším množství různým podnikům, například jihočeským agrárníkům, českobudějovickému dopravnímu podniku, společnosti TSE, firmě Essox, českobudějovické městské charitě, vedení města Strakonic, českobudějovické nemocnici, jihočeským záchranářům a řadě dalších,“ doplnila kandidátka na jihočeskou hejtmanku Ivana Kerlesová.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Kordová Marvanová: I justice říká, že to je formulováno špatně

22:33 Senátorka Kordová Marvanová: I justice říká, že to je formulováno špatně

Projev na 5. schůzi Senátu ČR 22. ledna 2025 k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 65/2022 Sb., o…