Kordová Marvanová (STAN): Praha zve na festival dokumentárních filmů o pohnutých událostech minulého století

27.08.2021 10:23 | Zprávy

Druhý ročník festivalu dokumentárních filmů o 20. století Nezlomní a obětovaní se letos v listopadu bude konat v prostorách Muzea paměti XX. století.

Kordová Marvanová (STAN): Praha zve na festival dokumentárních filmů o pohnutých událostech minulého století
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hana Marvanová

Vedle řady projekcí nabídne také výstavy, debaty, koncert nebo speciální bloky pro školy.

Letošním podtitulem filmové přehlídky, kterou ve spolupráci s hlavním městem Prahou pořádá Muzeum paměti XX. století, je „Rudé století. 100 let dějin KSČ“. Zahájena bude 10. listopadu 2021 v Domě pážat na Hradčanech a další tři dny (11. - 13. listopadu) bude pokračovat v kině BIO OKO v Holešovicích přehlídkou dokumentárních filmů, které budou doplněny besedami. Festival vyvrcholí 14. listopadu opět v Domě pážat.

„Nejlepší způsob, jak mladým lidem přiblížit doby naší nedávné historie, je vyprávět o konkrétním lidském osudu. O lidech, kteří uvízli v soukolí bezpráví, i o těch, pro které byla svoboda národa i svoboda svědomí hodnotou tak velkou, že se neohnuli ani pod brutálním tlakem. Předávání těchto příběhů prostřednictvím filmu považuji za emocionálně nejsilnější a nejsdělnější. Ale především to všem těm statečným dlužíme,“ říká Hana Kordová Marvanová, radní pro oblast legislativy a zároveň předsedkyně správní rady Muzea paměti XX. století.

Snahou organizátorů je vytvořit přehlídku mezinárodních dokumentárních filmů věnovanou dramatickým událostem a historickým osobnostem minulého století. Praha se při vzniku tohoto projektu nechala inspirovat polským filmovým festivalem NNW (Niepokorni Niezłomni Wyklęci) v Gdyni.

Na přípravě obsahu přehlídky se podílí programová rada festivalu Nezlomní a obětovaní, ve které jsou především externí odborníci z institucí jako je například Polský institut v Praze, Národní filmový archiv, Památník ticha Bubny, Ústav pro studium totalitních režimů a Stowarzyszenie Scena Kultury. V programu jsou zařazeny nejen nové snímky, ale také starší filmy, které nebyly delší dobu reprízovány.

„Máme v úmyslu v rámci festivalu představit také díla vzniklá před listopadem 1989, jejichž prostřednictvím je možné reflektovat dobovou atmosféru a kontext. Kromě toho se návštěvníci festivalu mohou těšit na doprovodné debaty k promítaným snímkům, výstavy a koncert. Připravujeme také akce pro střední školy,“ popisuje akci ředitel Muzea paměti XX. století Jan Kalous.

I letos se mohou diváci těšit na snímky renomovaných českých i zahraničních dokumentaristů, ale například i na ukázky z propagandistických filmů 50. let či komponovaný pořad s amatérskými filmovými záznamy z prostředí českého undergroundu.

„Na festivalu předáme stejně jako při prvním ročníku dvě ceny. Jednou z nich je cena Strážce paměti nesoucí od letošního roku název Cena Jaroslavy Janderové Strážce paměti. Byla pojmenovaná po spoluzakladatelce Muzea paměti XX. století. Další cenu jsme pojmenovali Tvůrce paměti. První z nich získal v roce 2020 Arkadiusz Gołębiewski, polský režisér a ředitel festivalu dokumentárních filmů NNW v Gdyni. Druhá cena byla loni udělena režisérce Olze Sommerové za celoživotní dílo. Letos jsme jako hosty pozvali režiséry dokumentárních filmů z České republiky, Polska a Slovenska. Rádi bychom v příštím roce pozvali tvůrce také z Německa, Rakouska a Maďarska,“ doplňuje předseda programové rady festivalu a historik Petr Blažek.

Podrobnosti o festivalu Nezlomní a obětovaní i kompletní program bude zveřejněn ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zelení: Hněv amerických voličů a voliček se obrátil proti demokracii

23:08 Zelení: Hněv amerických voličů a voliček se obrátil proti demokracii

Komentář Gabriely Svárovské a Matěje Pomahače k výsledkům amerických voleb, publikovaný na veřejném …