Mazur (Piráti): Kontakty z Japonska Praha využije při spuštění vědeckotechnického parku

23.03.2023 13:57 | Tisková zpráva

Inovativní japonská města, která nedávno navštívili pražský radní Daniel Mazur a předsedové výborů pro IT a Smart City David Procházka a pro zahraniční vztahy a EU fondy Jaromír Beránek, mají za sebou neuvěřitelný příběh úspěšné transformace, od tradičního průmyslu k digitálním službám a mezioborové spolupráci.

Mazur (Piráti): Kontakty z Japonska Praha využije při spuštění vědeckotechnického parku
Foto: pirati.cz
Popisek: Daniel Mazur

Praha se nyní zaměří na důsledné využití inspirativních zkušeností a kontaktů, nasbíraných během cesty. Návštěva zástupců hlavního města na Univerzitě v japonském Kóbe potvrdila, jaký pozitivní dopad mají oficiální memoranda o spolupráci mezi univerzitami.

Tamní představitelé oceňují, že spolupráce uzavřená s Univerzitou Karlovou před patnácti lety doposud vedla ke vzniku desítek společných vědeckých výstupů, a to napříč fakultami a vědeckými obory. V kontextu spolupráce s městem byla debatována například možnost využívání superpočítače Fugaku, který ve městě Kóbe používají. Praha má totiž nejvyšší počet vysokých škol, výzkumných i technických pracovišť ze všech českých měst, a snese srovnání se světovými metropolemi.

Podobnou spolupráci má Praha díky partnerské smlouvě mezi městy, už z minulého volebního období, také s hlavním městem Tchaj-wanu – Tchaj-pejí. Ta se osvědčila zejména v případě pomoci se zásobováním zdravotnickým materiálem v průběhu pandemie, zavedením robotů do výuky na pražských středních školách a při spolupráci mezi zoologickými zahradami a univerzitami.

„Po úspěšné spolupráci s tchajwanskou Tchaj-pejí chceme v meziměstské diplomacii upřít naši dlouhodobou pozornost právě na spolupráci s japonskými městy, která jsme měli možnost navštívit za podpory českého Ministerstva zahraničních věcí a Ministerstva průmyslu a obchodu a japonské protistrany. Na naší cestě jsme nasbírali klíčové kontakty především pro podporu u startu pražského vědeckotechnického parku, nebo v rámci nadnárodní spolupráce univerzit na výměně studentů se zaměřením na rozvoj biotechnologií i AI, nebo inkubaci startupů. Japonské kontakty se od nás naopak chtějí inspirovat v práci s městskými daty a datovou platformou Golemio,“ říká Daniel Mazur, radní pro oblast vědy, výzkumu, ICT a inovací.

Praha má od roku 2017 vlastní strategii rozvoje chytrého města – Koncepci Smart Prague 2030. Naplňuje tak dlouhodobě koncept Smart Cities s cílem usnadňovat Pražanům život prostřednictvím implementace chytrých řešení a pomáhá vedení města k efektivnějšímu řízení metropole na základě dat, realizuje pilotní projekty a následně je překlápí v dlouhodobá řešení v šesti tematických oblastech od dopravy až po odpadové hospodářství.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Bek: Je třeba vždy brát v úvahu ekonomický kontext

18:09 Ministr Bek: Je třeba vždy brát v úvahu ekonomický kontext

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 21. listopadu 2024 – reakce na připomínku poslankyně Berko…