Ministr Chvojka: Končí kulaté stoly k revizi Ústavy

26.06.2017 12:28 | Zprávy

O případných ústavních úpravách v oblasti soudní moci koncem týdne jednal již čtvrtý, a poslední, kulatý stůl k revizi Ústavy ČR. Konal se pod záštitou ministra pro legislativu a lidská práva Jana Chvojky. Odborné diskuze se účastnilo na dvacet předních právních expertů z České republiky.

Ministr Chvojka: Končí kulaté stoly k revizi Ústavy
Foto: ReproFoto: TV Prima
Popisek: Ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD) v pořadu Partie.

„Zajímá mne názor odborníků na nejdůležitější varianty zakotvení soudní moci do ústavního pořádku naší republiky, zejména způsob jmenování předsedy a místopředsedů Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu. Osobně jsem přesvědčen, že kontrasignaci, tedy spolupodpis předsedou vlády, by obsahovat nemusel,“ řekl ministr Chvojka. „Stejně tak podporuji prodloužení funkčního období soudců Ústavního soudu z deseti let na dvanáct a znemožnění opakovaného jmenování do této funkce,“ dodal ministr.

Z dalších prioritních témat právní experti diskutovali, zda by ústava státu po revizi neměla obsahovat také úpravu přijímání nových soudců, zda a jakým způsobem zpřísnit podmínky pro kandidáty na ústavní soudce a jak posílit princip otevřenosti přístupu k soudnímu povolání.

Velkou pozornost odborníků vyvolala míra balance moci soudní a ústavodárné, zejména otázka, zda Ústavnímu soudu přináleží pravomoc zrušit ústavní zákon. Nejednoznačný závěr vyplynul z diskuze, má-li být Ústavní soud vedle prezidenta nominován i dalšími státními institucemi, například Poslaneckou sněmovnou, Senátem či vysokými soudy.

„Tímto kulatým stolem uzavíráme sérii diskuzí tematicky věnovaných jednotlivým částem Ústavy,“ upozornil ministr Jan Chvojka. 

První kulatý stůl o revizi Ústavy svolal ministr na 16. prosince 2016. V ten den uplynulo 24 let od schválení Ústavy současné České republiky. Byl věnovaný ústavním normám, zakotvení obecního zřízení do Ústavy, vztahu Senátu a Sněmovny a úpravě kontrasignovaných pravomocí. 

Druhý kulatý stůl, k moci zákonodárné, se uskutečnil 9. února 2017. Odmítl možnost zavedení klouzavého mandátu, podpořil prodloužení lhůty Senátu na projednání sněmovních návrhů a doporučil, aby nárok na podání návrhu zákona měla pouze skupina poslanců, a ne jeden poslanec sám o sobě. 

Třetí kulatý stůl z 28. dubna 2017 věnovaný moci výkonné se soustředil na otázky spojené s kompetencemi hlavy státu.

Cílem tematicky zaměřených debat právních expertů bylo diskutovat o změnách Ústavy tak, aby mohl být ve shodě napříč politickým spektrem komplexně předložen návrh změn Ústavy ČR. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

Stává se snad ODS populistickou stranou?

Co si jako člen ODS myslíte o slibu Fialy, že když bude ODS u moci, budeme mít do několika let platy jako v Německu? Protože snad všichni ekonomové a odborníci tvrdí, že je to nereálné. A já se ptám, zda nemyslíte, že takové prohlášení straně jen škodí, protože je evidentní, že jde v lepším případě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Adámková (ANO): O kolik je navýšení ve státním rozpočtu?

19:05 Adámková (ANO): O kolik je navýšení ve státním rozpočtu?

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 4. prosince 2024 k zákonu o zdravotních službách