OMMO se hlásí ke smyslu a k podpoře sociálního bydlení

07.07.2016 6:29 | Zprávy

otázce a řešení problematiky bydlení, potažmo sociálního bydlení vycházíme z oficiálního záměru (koncepce) podpory třech stupňů bydlení - krizové bydlení, sociální byty a dostupné byty, včetně možné pomoci lidem či rodinám, jimž na přiměřené bydlení nestačí 40 procent příjmu.

OMMO se hlásí ke smyslu a k podpoře sociálního bydlení
Foto: Občané městu, město občanům
Popisek: Občané městu, město občanům

Je však třeba mít vždy na zřeteli: příjmovou stránku jednotlivce i rodiny, osobní životní náklady a životní úrověň daného regionu, kde vedle sebe žijí jak sociálně slabší skupiny, tak existují a dále rostou "satelitní městečka" mnohem movitějších skupin obyvatel, jejichž sociální a ekonomické aktivity ani v daném regionu nepůsobí.

Zárověň uvažujeme tak, že "sociální bydlení" by mohlo být jednou z cest, jak v daném regionu řešit sociální situaci také z pohledu pracovních příležitostí, tedy v rámci udržení pracovních sil v daném regionu.

Realizaci koncepce by měl předcházet jakýsi "audit" sociálních dávek v kriticky dotčených oblastech směřujících na bydlení, jejichž čerpáním se mezi odpůrci sociálního bydlení argumentuje proti zavádění sociálního bydlení s tím, že je s nimi dále "kšeftováno" v rámci tzv. nepřizpůsobivých skupin občanů anebo u různě nekalých podnikatelských praktik. S tím souvisejí i otázky ubytovacích zařízení - ubytoven - které by v žádném případě neměly mít přiznán status "sociálního", protože v převážné míře slouží pouze jako zdroj nekalých praktik a zneužívání sociální situace jiných. Tato zařízení by neměla být jakkoli pozitivně dotčena opatřeními souvisejícími se sociálním bydlením, zejména jsou-li v soukromých rukou.

Od věci však není ani průběžná kontrola udržení kvality sociálního bydlení těmi, kteří jsou cílovou skupinou tohoto záměru. Řada z těchto občanů - jednotlivců i skupin - prostě ani v 21. stol. "bydlet prostě neumí". Řešení však nemůže být jen na nich, ale na společnosti (v daném místě) jako celku. Výsledkem těchto sociálních kroků totiž nesmí být  zničení svěřených hodnot, ale jejich udržení pro příští sociálně potřebné. I v tom je efekt sociálněkulturního přístupu v 21. stol.

Hana Svobodová

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Kordová Marvanová: I justice říká, že to je formulováno špatně

22:33 Senátorka Kordová Marvanová: I justice říká, že to je formulováno špatně

Projev na 5. schůzi Senátu ČR 22. ledna 2025 k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 65/2022 Sb., o…